W świecie natury nie tylko my lubimy muzykę – i nie tylko my potrafimy się przy niej bawić.
Refren „Beat it”, wielkiego hitu Michaela Jacksona, to jedna z ulubionych piosenek szczurów. Albowiem szczury lubią słuchać Jacksona, a poza nim także Lady Gagi, Queen i Maroon 5. Mozarta nie lubią.
Utwory różnych artystów, którym raczone były gryzonie, naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego miały cztery różne tempa. Najbardziej pasowały im kawałki o rytmie 120-140 uderzeń na minutę – akurat takie, jakie mają niektóre przeboje wspomnianych wyżej gwiazd. Podczas nich szczury rytmicznie kiwały głowami w takt muzyki i podrygiwały.
Wniosek: w świecie natury nie tylko my jesteśmy melomanami – i nie tylko my potrafimy tańczyć.
Specjalny model komputerowy, który uczeni stworzyli do tego projektu, pozwolił też wykazać, że mózgi szczurów są najlepiej dostrojone do zakresu 120-140. Odpowiada on tzw. stałej czasowej mózgu, czyli prędkości, z jaką potrafi on odpowiedzieć na bodziec.
Ruchy zwierząt były rejestrowane przez kamerę i czujniki przymocowane do ich głów. Co istotne, zdolność gryzoni do reagowania w taki sposób na muzykę prof. Hirokazu Takahashi, szef zespołu badawczego, uznał za wrodzoną, bowiem wcześniej zwierzęta nie miały z nią kontaktu.
Czy w takim razie szczurom spodobałaby się najbardziej znana poświęcona im polska piosenka rockowa „Oddech szczura”? Raczej nie. Wystrzeliwując z siebie w tempie karabinu słowa:
Nogi, nogi, setki nóg
Tupią, tupią, tup, tup, tup
Nogi, nogi, setki nóg
Tupią, tup, tup
– Kora mocno przesadziła. Taki rytm raczej pozbawiłby tchu każdego szczura.
Zdjęcie zajawka: Silvia/Pixabay
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.