USA wprowadza polską AI w rytmie serca

Nasze rodzime algorytmy usprawniają analizę danych EKG i znacząco skracają czas potrzebny na generowanie raportów diagnostycznych. Od teraz za pieniądze…

Polski startup Medicalgorithmics rozpoczął świadczenie usług dla kolejnego klienta na amerykańskim rynku IDTF. Jest to zarazem pierwszy jego partner, który zdecydował się na wdrożenie autorskich algorytmów DeepRhythmAI (DRAI) spółki w swoim centrum diagnostycznym.

DRAI został zintegrowany z oprogramowaniem IDTF do diagnostyki arytmii serca, a Medicalgorithmics będzie otrzymywał wynagrodzenie w zależności od ilości przeanalizowanych przez sztuczną inteligencję badań EKG.

– Rozpoczęliśmy komercyjną współpracę z pierwszym klientem licencjonującym nasze autorskie algorytmy DeepRhythmAI. To pierwszy projekt tego typu zakończony przez naszą spółkę, w którym zintegrowaliśmy nasze algorytmy AI z oprogramowaniem, które nasz klient wykorzystuje w swoim centrum diagnostycznym w USA. W ramach zakończonej integracji, zanonimizowane dane EKG pacjentów IDTF będą analizowane przez naszą sztuczną inteligencję w kierunku diagnostyki arytmii serca. To trzeci nowy klient w USA, dla którego w tym roku rozpoczęliśmy komercyjne świadczenie usług. Jest to także kolejny krok w realizacji strategii rozwoju Medicalgorithmics, umożliwiający operowanie na globalnym rynku jako dostawca oprogramowania AI do zdalnej diagnostyki chorób serca – mówi Przemysław Tadla, członek zarządu Medicalgorithmics ds. technologii.

Nowym partnerem medtechu jest ośrodek diagnostyczny IDTF (Independent Diagnostic Testing Facility) z siedzibą w Teksasie, który operuje w siedmiu stanach USA (m.in. Teksas, Floryda i Nowy Jork).

Dostarczone przez Medicalgorithmics algorytmy sztucznej inteligencji zastąpiły dotychczas stosowane rozwiązanie innego dostawcy. Ich wykorzystanie pozwoli parterowi usprawnić analizę danych EKG i znacząco skrócić czas potrzebny na generowanie raportów diagnostycznych. Dzięki zwiększeniu o ponad połowę wydajności zespołu EKG, ma on możliwość szybszego skalowania działalności w obszarze badań kardiologicznych.

Od początku roku Medicalgorithmics rozpoczął monetyzację trzech zawartych w drugiej połowie 2023 roku umów z IDTF na rynku amerykańskim. Dla każdego z nowych partnerów Spółka oferuje swoje produkty w modelu “fee per session” (płatność za wykonane badania EKG). Jednak każdy klient korzysta z innej konfiguracji produktów Spółki, poczynając od kompletnego systemu diagnostycznego wraz z urządzeniami do monitorowania serca PocketECG czwartej generacji, przez samo oprogramowanie z algorytmami AI do diagnostyki arytmii, po licencjonowanie algorytmów sztucznejinteligencji DRAI.

– Skuteczna i szybka integracja z trzema partnerami w trzech różnych modelach usługowych jest dowodem dla rynku IDTF w USA na to, że Medicalgorithmics jest partnerem technologicznym, dostarczającym nie tylko najnowocześniejsze oprogramowanie diagnostyczne, ale także wykazującym się wysoką sprawnością operacyjną i biznesową. Inne IDTF, z którymi prowadzimy rozmowy owspółpracy, z uwagą obserwują nasze działania. Udane rozpoczęcie świadczenia usług dla trzech podmiotów jest dla nich mocnym sygnałem, zwiększającym zainteresowanie naszymi usługami. Jestem przekonany, że będzie to miało pozytywny wpływ na proces pozyskiwania nowych partnerów w USA -mówi Jarosław Jerzakowski, członek zarządu Medicalgorithmics ds. operacji i sprzedaży.

Independent Diagnostic Testing Facility (IDTF) są ważnymi elementami amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej. To niezależne od szpitali i innych ośrodków medycznych centra diagnostyczne, w których wykonywane są badania medyczne. Wielkość rynku usług IDTF w USA jest szacowana na ok. 3,5 mld USD rocznie.

Zgodnie z ogłoszoną w czerwcu 2023 roku strategią rozwoju, stworzoną z udziałem głównego akcjonariusza Medicalgorithmics – Biofund Capital Management LLC – spółka zmieniła swój model biznesowy. Odeszła od oferowania wyłącznie zamkniętego ekosystemu diagnostyki kardiologicznej, powiązanego z własnymi urządzeniami do monitorowania pracy serca. W nowej strategii stawia na sprzedaż platformy do analizy sygnałów EKG wraz z autorskim systemem AI jako samodzielnym produktem oraz ich integrację z urządzeniami i systemami IT partnerów. Oprogramowanie Medicalgorithmics może być licencjonowane przez klientów, a spółka będzie otrzymywać wynagrodzenie w różnych modelach, w tym w opartym o liczbę wykonanych analiz danych EKG.

Źródło: materiały Medicalgorithmics, zdjęcie zajawka: Freepik

Udostępnij:

Powiązane posty

Zostaw komentarz