Komputer (dzieci) nie gryzie

Martwisz się, że twoje dziecko spędza czas przed komputerem? Nie przesadzaj. Dzieci, które grają w takie gry, mają lepszą pamięć i lepszą kontrolę nad swoimi zdolnościami motorycznymi niż dzieci, które nie grają. Serio. Są na to dowody – naukowe.

Nie, nie chodzi o to, że granie bezpośrednio przekłada się na większe zdolności. Nie można tego udowodnić wprost. Rzecz w tym, że gracze mają lepsze wyniki w niektórych testach badających funkcje mózgu. Co to oznacza? To, że dobrze wymyślone gry mogą pomagać ludziom w przezwyciężaniu problemów poznawczych.

Źródłem tego optymizmu jest badanie pod nazwą Adolescent Brain Cognitive Development, zainicjowane w Stanach Zjednoczonych w 2018 r. Polegało ono na monitorowaniu myślenia ponad dwóch tysięcy 9- i 10-letnich amerykańskich dzieci. Ta obserwacja obejmowała obrazowanie mózgu, zadania poznawcze czy przesiewowe badania zdrowia psychicznego i fizycznego.

Dzieci pytano o to, ile godzin w zwykły dzień grały w dzień powszedni, a ile w weekend – i na tej podstawie podzielono je na te, które grają przez co najmniej 21 godzin tygodniowo – i niegrające w ogóle (by konkluzje były bardziej wyraziste, te grające od czasu do czasu nie zostały uwzględnione w badaniu).

W tych testach dzieci spędzające czas na graniu sprawiały się lepiej niż niegrające. Aktywność w rejonach ich mózgów związanych z uwagą i pamięcią podczas testów wypadała znacznie lepiej. Przy tym zaznaczmy: jeśli chodzi o pomiary zdrowia psychicznego, między obiema grupami badanych dzieci – grających i niegrających – nie było żadnych różnic.

A więc – bez paniki.

Badanie prezentujące związek gier wideo z wydajnością poznawczą dzieci znajduje się TU

Zdjęcie zajawka: Ludovic Toinel/Unsplash

Udostępnij:

Powiązane posty

Zostaw komentarz