Kod palacza

Na świecie jest dziś 1,3 miliarda konsumentów tytoniu (palaczy, ale także tych, którzy np. żują tytoń czy korzystają z tytoniowych saszetek do ssania – tzw. snussów), z których 80 proc. żyje w krajach biednych i o średnich dochodach.

Na choroby związane z tytoniem co roku umiera 8 milionów ludzi, w tym 1,3 miliona biernych palaczy. Tyle Światowa Organizacja Zdrowia.

A co na to naukowcy? Wielu stara się dociec, skąd bierze się u niektórych ludzi tak silna podatność na uzależnienie od tytoniu, że raz zapaliwszy – nie potrafią się już od palenia uwolnić. I jak to się dzieje, że u innych sporadyczne palenie do nałogu nie prowadzi.

Uczeni ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego do swoich badań w tej dziedzinie postanowili zaprząc sztuczną inteligencję. Okazała się szczególnie sprawnym narzędziem w analizie elektronicznej dokumentacji medycznej pochodzącej z kilku systemów opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych.

Po przeanalizowaniu informacji zdrowotnych dotyczących 898 680 osób odkryli 461 potencjalnych genów (różnic genetycznych) połączonych z zaburzeniami, które wiążą się z używaniem tytoniu (do ich ekspresji dochodzi w mózgu).

Zidentyfikowanie tych genów pozwoliło wytypować wstępnie kilkaset potencjalnych leków, które mogłyby pomóc w zwalczaniu genetycznej podatności na palenie

Na razie trudno jeszcze jednak mówić o konkretnych lekach, ponieważ większość czynników genetycznych leżących u podstaw zaburzeń związanych z używaniem tytoniu wciąż nie została należycie rozpoznana.

Tak czy inaczej – jest nadzieja, że kiedyś uda się jakoś zapanować nad plagą, która od stulecia niszczy zdrowie miliardów ludzi.

Badania naukowców z San Diego zostały opisane w artykule opublikowanym kilka dni temu na łamach czasopisma „Nature Human Behaviour”.

Zdjęcie zajawka: mostafa_meraji/Pixabay

Udostępnij:

Powiązane posty

Zostaw komentarz