Jak wykryć zmarszczki na umyśle

W miarę upływu lat nasze mózgi starzeją się, tak jak reszta ciała. Kiedy mózg człowieka jest młodszy od mózgów zdrowych ludzi w jego wieku, można się tylko cieszyć.

Ale kiedy jest starszy, mamy problem – bo przedwczesne starzenie się mózgu prowadzi do łagodnych zaburzeń poznawczych, demencji czy choroby Parkinsona. Badanie wieku mózgu ma więc ogromne znaczenie, jako że wczesna diagnoza zagrożenia umożliwia skuteczniejszą pomoc.

Sęk w tym, że jedyną stosowaną dotychczas metodą określania wieku mózgu był rezonans magnetyczny (MRI), który jest procedurą trudno dostępną i drogą, więc do badań przesiewowych się nie nadaje. Szacowania wieku mózgów tą metodą dokonywano tylko w laboratoriach zajmujących się badaniami neurologicznymi.

Rozwiązanie znaleźli naukowcy z Laboratorium Badań nad Kreatywnością Uniwersytetu Drexela w Filadelfii. Opracowali oni opartą na uczeniu maszynowym metodę, która do określaniu wieku mózgu wykorzystuje skany elektroencefalografu (EEG). Elektroencefalografia to zapis fal mózgowych rejestrowanych przez słuchawki, które badana osoba zakłada na kilka minut. Ten zapis jest potem analizowany przez sztuczną inteligencję, zdolną rozpoznać, jak stary jest mózg. Metoda ta jest nieporównanie tańsza i bardziej wydajna niż MRI, więc można będzie stosować ją w badaniach przesiewowych.

Licencję na technologię opracowaną przez uczonych z Uniwersytetu Drexela dostała już firma DiagnaMed Holdings z Kanady, która ma włączyć je do nowej cyfrowej platformy w USA.

Więcej o badaniach uczonych z Filadelfii znajdziesz TU.

Zdjęcie zajawka: kjpargeter/Freepik

Udostępnij:

Powiązane posty

Zostaw komentarz