AI może pomóc Ci być zabawniejszym

Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney opracowali aplikację sztucznej inteligencji, wykorzystującą kreskówki z „The New Yorker”, aby pomóc ludziom być zabawniejszymi. Narzędzie wspomaga ich kreatywność w podpisach do zabawnych szkiców.

Mało kto nie zna czarno-białych, humorystycznych rysunków publikowanych przez czasopismo New Yorker. Mogą być jeszcze zabawniejsze.

Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney wykorzystali aplikację wspomaganą sztuczną inteligencją, aby pomóc ludziom w pisaniu podpisów do słynnych rysunków publikowanych w konkursie The New Yorker Cartoon Caption Contest.

Dwudziestu uczestników, którzy nie mieli żadnego doświadczenia w pisaniu opisów do zabawnyc szkiców, napisało 400 dowcipów pod kreskówki. 200 napisów zostało napisanych przy pomocy narzędzia AI, a reszta została napisana samodzielnie.  

Druga grupa 67 osób oceniła, jak zabawne są te opisy. Naukowcy odkryli, że dowcipy pisane za pomocą narzędzia SI okazały się znacznie zabawniejsze niż te pisane bez niego. Uczestnicy stwierdzili, że narzędzie pomogło im stworzyć humorystyczne narracje, wspierając zrozumienie niuansów i zabawnych elementów oraz wymyślenie nowych treści. Prawie połowa, 95 z 200 dowcipów napisanych przy pomocy sztucznej inteligencji, została również oceniona przez „The New Yorker” jako zabawniejszych niż oryginalne podpisy. 

Narzędzie AI pomaga ludziom stać się znacznie zabawniejszymi, ale co ważniejsze, może być lekarstwem na blokadę pisarską – stwierdziła dr Anusia Withana ze Szkoły Informatyki i Inicjatywy na rzecz Nauk Cyfrowych. 

Sztuczna inteligencja pomaga obcokrajowcom być zabawnym w nowym języku.

Dr Withana i jego zespół opracowali narzędzie, które ma pomóc obcokrajowcom zrozumieć humor w ich nowym języku. Wyniki pokazały również, że obcokrajowcy uznali to narzędzie za bardziej przydatne, przybliżając ich o 43 procent do zwycięskiego opisu obrazka. 

Urodzona na Sri Lance, a mieszkająca w Japonii, Singapurze, Niemczech, a obecnie w Australii, dr Withana powiedziała, że ​​zrozumienie lokalnego humoru często może być „polem minowym” dla nowo przybyłego obywatela. 

W nowym kraju często czułem się nieswojo – powiedział. – Kiedyś na przykład wygłosiłem sarkastyczny komentarz, który nie został dobrze przyjęty w Niemczech. Tutaj, w Australii, wywołałby to śmiech. 

Hasindu Kariyawasam kierował projektem badawczym jako stażysta na studiach licencjackich.  

Humor to niezwykle ważny sposób nawiązywania relacji z innymi – powiedział. – Jest także ważny dla dobrego samopoczucia emocjonalnego i kreatywności, a także radzenia sobie ze stresem, depresją i stanami lękowymi. Jako, że sam nie jestem native speakerem, system ten pomógł mi łatwiej mi pisać dowcipy i dzięki temu było to zabawne. 

W jaki sposób sztuczna inteligencja może pomóc nam zrozumieć humor?

Pierwotnym założeniem badawczym było wykorzystanie technologii, która umożliwiłaby wyzwolenie kreatywności. Alister Palmer, rysownik amator, wpadł na pomysł zaangażowania większej liczby osób w tworzenie dowcipów rysunkowych. 

Narzędzie działa poprzez algorytm oceniający niezgodność. Analizuje słowa w opisie kreskówki i generuje niestosowne słowa jako wskazówki dla rysownika. 

Dr Withana powiedziała: Ostatecznie to ludzie nadal tworzą humor, ale to badanie jest doskonałym przykładem tego, jak sztuczna inteligencja może ulepszyć i wesprzeć nasze interakcje społeczne.  

Źródło: materiały Uniwersytetu w Sydney, grafika: picryl.com/Domena Publiczna („It’s Broccoli Cartoon” opublikowane w „The New Yorker” 8 grudnia 1928 roku)


O badaniu: 

Odpowiednie narzędzie do współpracy opartej na niezgodnościach między ludźmi i sztuczną inteligencją, pomagające nowicjuszom w generowaniu humorystycznych treści , autorstwa Hasindu Kariyawasama, Amashi Niwarthana, Alister Palmer, Judy Kay i Anusha Withana. Został on zaprezentowany 22 marca na konferencji Association for Computing Machinery Conference on Intelligent User Interfaces – IUI 2024.  

Udostępnij:

Powiązane posty

Zostaw komentarz