Używamy technik sztucznej inteligencji do przewidywania przyszłych kierunków badań samej sztucznej inteligencji – napisali badacze pracujący pod kierunkiem Mario Krenna z Intstytutu Maxa Plancka w niemieckim Saarbrücken w swoim nowym artykule
W opinii zespołu naukowców narzędzie, które mogłoby sugerować nowe, spersonalizowane kierunki i pomysły badawcze na podstawie spostrzeżeń z literatury naukowej, mogłoby znacznie przyspieszyć postęp nauki. I to właśnie sztuczna inteligencja i badania nad nią mogą najbardziej skorzystać na takim podejściu: liczba publikacji naukowych rośnie wykładniczo w ciągu ostatnich lat, co utrudnia naukowcom śledzenie postępów.
– Używamy technik sztucznej inteligencji do przewidywania przyszłych kierunków badań samej sztucznej inteligencji. Opracowujemy nowy benchmark oparty na wykresach w oparciu o dane ze świata rzeczywistego – wyjaśniają uczeni.
Chodzi o istniejący benchmark Science4Cast, którego celem jest przewidywanie przyszłego stanu ewoluującej sieci semantycznej sztucznej inteligencji.
Naukowcy wyszkolili model AI do analizy 143 000 artykułów opublikowanych na serwerze preprintów arXiv z lat 1994-2021. Wszystkie artykuły dotyczyły obszarów zainteresowania AI. Badacze zbudowali sieć wiedzy z ponad 64 000 węzłów koncepcyjnych. Przedstawili też dziesięć różnych metod radzenia sobie z tym zadaniem, od czysto statystycznych do czystych metod maszynowego uczenia. Wykorzystali do tego modele o otwartym dostępie z GitHub. Najlepsze metody wykorzystały sprytne połączenie ręcznie tworzonych cech i uczenia maszynowego.
Prognozy modeli sztucznej inteligencji na podstawie danych historycznych na temat rozwoju badań nad sztuczną inteligencją w ciągu pięciu lat dopasowały się do rzeczywistości z ponad 99-procentową dokładnością.
– Co zaskakujące, najpotężniejsze metody wykorzystują starannie wyselekcjonowany zestaw funkcji sieciowych, a nie kompleksowe podejście AI. Wskazuje to na ogromny potencjał, który można uwolnić dla podejść opartych wyłącznie na uczeniu maszynowym, wdrożonym bez wiedzy człowieka. Ostatecznie lepsze prognozy przyszłych kierunków badań będą kluczowym elementem bardziej zaawansowanych narzędzi sugestii badawczych – stwierdził zespół. I na tym stwierdzeniu nie poprzestanie.
Badaczy interesuje, czy metody czystego uczenia się, bez „ręcznie” tworzonych cech, będą w przyszłości osiągać wyniki wysokiej jakości.
– Wskazujemy również na szereg otwartych problemów ze względu na cel, którym są praktyczne, spersonalizowane, interdyscyplinarne sugestie oparte na AI, dotyczące nowego wpływowego kierunku badań, który naszym zdaniem może stać się przełomowym narzędziem w przyszłości – ocenili.
Badanie prezentujące przewidywania przyszłości sztucznej inteligencji za pomocą sztucznej inteligencji znajduje się TU.
Zdjęcie zajawka: Stefan Keller/Pixabay
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.