Identyfikuje najważniejsze punkty cyberprzestępczości na świecie poprzez ranking najważniejszych źródeł cyberprzestępczości na poziomie krajowym – poinformował Uniwersytet Oksfordzki.
Indeks opublikowany w czasopiśmie PLOS ONE pokazuje, że w stosunkowo niewielkiej liczbie krajów występuje największe zagrożenie cyberprzestępcze. Na szczycie listy znajduje się Rosja, a za nią Ukraina, Chiny, Stany Zjednoczone, Nigeria i Rumunia. Wielka Brytania jest na ósmym miejscu.
Współautorka badania, dr Miranda Bruce z Uniwersytetu Oksfordzkiego i UNSW Canberra, stwierdziła, że badanie umożliwi sektorowi publicznemu i prywatnemu skoncentrowanie swoich zasobów na kluczowych ośrodkach cyberprzestępczości oraz poświęcenie mniej czasu i środków na przeciwdziałanie cyberprzestępczości w krajach, w których problem nie jest aż tak istotny.
– Badania stanowiące podstawę Indeksu pomogą usunąć zasłonę anonimowości wokół cyberprzestępców i mamy nadzieję, że pomogą w walce z rosnącym zagrożeniem, jakim jest cyberprzestępczość nastawiona na zysk – powiedział dr Bruce.
– Teraz lepiej rozumiemy geografię cyberprzestępczości oraz specjalizację różnych krajów w różnych typach cyberprzestępczości.
– Kontynuując gromadzenie tych danych, będziemy w stanie monitorować pojawianie się nowych hotspotów, co umożliwi podjęcie wczesnych interwencji w zagrożonych krajach, zanim w ogóle rozwinie się poważny problem cyberprzestępczości.
Dane stanowiące podstawę Indeksu zebrano w drodze ankiety przeprowadzonej wśród 92 czołowych ekspertów ds. cyberprzestępczości z całego świata, którzy zajmują się gromadzeniem danych wywiadowczych i dochodzeniami w sprawie cyberprzestępczości. W ankiecie poproszono ekspertów o rozważenie pięciu głównych kategorii cyberprzestępczości, wskazanie krajów, które uważają za najważniejsze źródła każdego z tych rodzajów cyberprzestępczości, a następnie uszeregowanie każdego kraju według wpływu, profesjonalizmu i umiejętności technicznych jego cyberprzestępcy.
Współautor profesor nadzwyczajny Jonathan Lusthaus z Wydziału Socjologii Uniwersytetu Oksfordzkiego i Oxford School of Global and Area Studies stwierdził, że cyberprzestępczość jest w dużej mierze zjawiskiem niewidocznym, ponieważ przestępcy często maskują swoją fizyczną lokalizację, ukrywając się za fałszywymi profilami i zabezpieczeniami technicznymi.
– Ze względu na nielegalny i anonimowy charakter ich działań, nie można łatwo uzyskać dostępu do cyberprzestępców ani ich wiarygodnie zbadać. Aktywnie się ukrywają. Jeśli spróbujesz wykorzystać dane techniczne do określenia ich lokalizacji, również zakończy się to niepowodzeniem, ponieważ cyberprzestępcy odbijają swoje ataki w Internecie infrastruktury na całym świecie Najlepszym sposobem, aby uzyskać obraz tego, gdzie faktycznie przebywają ci przestępcy, jest przeprowadzenie ankiety wśród osób, których zadaniem jest śledzenie tych osób – stwierdziła dr Lusthaus.
Współautor badania, profesor Federico Varese z Sciences Po we Francji, powiedział, że Światowy Indeks Cyberprzestępczości to pierwszy krok w realizacji szerszego celu, jakim jest zrozumienie lokalnych wymiarów produkcji cyberprzestępczości na całym świecie.
– Mamy nadzieję rozszerzyć badanie, abyśmy mogli określić, czy cechy narodowe, takie jak poziom wykształcenia , penetracja Internetu, PKB lub poziom korupcji są powiązane z cyberprzestępczością. Wiele osób uważa, że cyberprzestępczość ma charakter globalny i płynny, ale to badanie potwierdza pogląd, że podobnie jak formy przestępczości zorganizowanej, jest ona osadzona w określonych kontekstach – stwierdził profesor Varese.
Światowy indeks cyberprzestępczości został opracowany w ramach wspólnego partnerstwa pomiędzy Uniwersytetem Oksfordzkim i UNSW.
Zdjęcie zajawka: Dee/Pixabay
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.