Analizując 3,96 miliona postów na Twitterze pochodzących od użytkowników, którzy od marca 2020 r. do listopada 2021 r. uzyskali pozytywny wynik testu na COVID-19, uczeni wykorzystali nadzorowane algorytmy uczenia maszynowego, takie jak Support Vector Machine (SVM), do kategoryzowania postów jako pozytywnych lub negatywnych pod kątem PTSD. Wynik? 83,29% dokładności!
Badanie, opublikowane w Scientific Reports, określiło COVID-19 jako czynnik mający istotny wpływ na zdrowie psychiczne. Naukowcy szukali objawów PTSD, takich jak ponowne przeżywanie (np. retrospekcje, koszmary senne), nadmierne pobudzenie (np. nadmierna czujność) i zachowania związane z unikaniem czegoś – używając odpowiednich słów kluczowych. Tweety łączące objawy PTSD z COVID-19 uznano za „PTSD pozytywne”, ay wzmianki niezwiązane z COVID-19 jako „PTSD negatywne”.
Współautor badań (i artykułu) profesor Mark Lee podkreślił wartość danych z mediów społecznościowych dla identyfikowania osób zagrożonych PTSD, opowiadając się za wczesnymi badaniami przesiewowymi i interwencją. Z kolei dr Mubashir Ali zauważa, że pandemia znacząco wpłynęła na zdrowie psychiczne, a objawy takie jak lęk i bezsenność stały się powszechne wśród osób, które przeżyły COVID-19.
Badanie sugeruje też, że w przyszłości metody uczenia maszynowego podobne do tych, które wykorzystano w odniesieniu do COVID-19, można zastosować do wykrywania innych schorzeń.
Zdjęcie zajawka: Freepik
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.