Teams i oskarżenie o monopol

Microsoft naruszył unijne przepisy antymonopolowe?

Komisja Europejska poinformowała Microsoft o swojej wstępnej opinii, że wiążąc swój produkt do komunikacji i współpracy Teams z popularnymi aplikacjami zwiększającymi produktywność zawartymi w pakietach dla firm Office 365 i Microsoft 365.

Microsoft, z siedzibą w USA, jest globalną firmą technologiczną oferującą produktywność i oprogramowanie biznesowe, przetwarzanie w chmurze i komputery osobiste. Teams to oparte na chmurze narzędzie do komunikacji i współpracy. Oferuje funkcje takie jak przesyłanie wiadomości, rozmowy telefoniczne, spotkania wideo i udostępnianie plików, a także łączy narzędzia firmy Microsoft i innych firm oraz inne aplikacje.

Dostawcy oprogramowania biznesowego, w tym Microsoft, coraz częściej dystrybuują to oprogramowanie jako usługę („SaaS”), tj. oprogramowanie hostowane w infrastrukturze chmury wybranej przez dostawcę. Zasadniczo przetwarzanie w chmurze umożliwia nowym graczom rynkowym oferowanie rozwiązań SaaS, a klientom korzystanie z różnego oprogramowania od różnych dostawców. Microsoft ma jednak model biznesowy skoncentrowany na pakietach, łączący wiele rodzajów oprogramowania w jednej ofercie. Kiedy uruchomiono usługę Teams, Microsoft włączył ją do swoich powszechnie używanych pakietów produktywności opartych na chmurze dla klientów biznesowych Office 365 i Microsoft 365.

Dochodzenie Komisji

Komisja wstępnie stwierdziła, że Microsoft zajmuje dominującą pozycję na światowym rynku aplikacji SaaS zwiększających produktywność do użytku profesjonalnego.

Komisja jest zaniepokojona faktem, że co najmniej od kwietnia 2019 r. Microsoft wiązał Teams ze swoimi podstawowymi aplikacjami zwiększającymi produktywność SaaS, ograniczając w ten sposób konkurencję na rynku produktów do komunikacji i współpracy oraz broniąc swojej pozycji rynkowej w zakresie oprogramowania zwiększającego produktywność i modelu skoncentrowanego na pakietach przed konkurencyjnymi dostawcami pojedynczego oprogramowania.

W szczególności Komisja obawia się, że Microsoft mógł przyznać Teams przewagę dystrybucyjną, nie dając klientom wyboru, czy chcą uzyskać dostęp do Teams, gdy subskrybują swoje aplikacje zwiększające produktywność SaaS. Przewaga ta mogła zostać dodatkowo spotęgowana przez ograniczenia interoperacyjności między konkurentami Teams a ofertą Microsoft. Postępowanie to mogło uniemożliwić rywalom Teams konkurowanie, a tym samym wprowadzanie innowacji, ze szkodą dla klientów w Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Gdyby praktyki te zostały potwierdzone, naruszałyby art. 102 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej („TFUE”), który zakazuje nadużywania dominującej pozycji na rynku.

Po wszczęciu postępowania przez Komisję w lipcu 2023 r. Microsoft wprowadził zmiany w sposobie dystrybucji aplikacji Teams. W szczególności Microsoft zaczął oferować niektóre pakiety bez Teams. Komisja wstępnie stwierdziła, że zmiany te są niewystarczające, aby rozwiać jej obawy i że konieczne są dalsze zmiany w postępowaniu Microsoft w celu przywrócenia konkurencji.

Wysłanie pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń nie przesądza o wyniku dochodzenia.

Źródło: materiały Komisji Europejskiej, grafika: Aleksandra Koch/Pixabay

Udostępnij:

Powiązane posty

Zostaw komentarz