Replicator: inteligentna replika

Do 2026 r. na wyposażenie amerykańskiej armii trafią tysiące autonomicznych pojazdów bojowych zasilanych sztuczną inteligencją.

Platformy te będą nie tylko inteligentne, ale też małe i tanie. Realizowany przez Pentagon plan dozbrojenia US Army i US Navy nosi nazwę Replicator.

Rozwój chińskich sił zbrojnych od dawna niepokoi Amerykanów, zwłaszcza jeśli uwzględnić agresywne plany ekspansji Pekinu, z odzyskaniem Tajwanu na czele. Na Pacyfiku Chiny już dziś mają nad USA przewagę, jeśli chodzi o liczbę żołnierzy, ilość okrętów i krótsze łańcuchy dostaw.

Replicator jest odpowiedzią na ten stan rzeczy: autonomiczne roboty bojowe mają zwielokrotnić potencjał sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Kluczem jest osiągnięcie przewagi w dostępie do lepszych informacji, które byłyby przetwarzane w czasie rzeczywistym, co z kolei pozwoliłoby wojsku reagować szybciej i bardziej celowo niż obecnie, gdy wydajność wojska ogranicza przewlekłość decyzji podejmowanych przez ludzi.

W programie Pentagonu nie chodzi o to, by maszyny całkowicie zastąpiły ludzi w podejmowaniu decyzji – lecz by te decyzje usprawniły.

Na szali nowego wyścigu zbrojeń Pentagon nie chce stawiać życia amerykańskich żołnierzy i cywilów, zagrożonych w razie popełniania błędów przez AI.

Czy realizacja planów Pentagonu da szansę na zachowanie przewagi militarnej Zachodu nad militarystycznym reżimem Chin? W wypowiedzi udzielonej amerykańskiej stacji Fox News Christopher Alexander, główny analityk Pioneer Development Group, zachowuje optymizm. Jego zdaniem w dziedzinie technologii cyfrowych mających zastosowanie wojskowe Chińczycy rzadko są innowacyjni. Większym zagrożeniem jest kradzież przez nich amerykańskich rozwiązań.

Poza tym plany Amerykanów nie jednym Replicatorem stoją. Obecnie Pentagon realizuje ok. 800 projektów związanych z AI.

Zdjęcie zajawka: The U.S. National Archives/picryl.com

Udostępnij:

Powiązane posty

Zostaw komentarz