AI i opór dyrektorów. Raport o pracy

W raporcie rocznym firm Microsoft i LinkedIn „Trendy na rynku pracy” przedstawiony został wpływ AI na pracę i zatrudnienie w oparciu o badania przeprowadzone wśród 31,1 tys. pracowników z 31 krajów. 

Rok 2024 przyniósł istotne zmiany na rynku pracy, a centralnym elementem tych przemian jest technologia sztucznej inteligencji.

Kluczowe wnioski, jakie zebrali autorzy raportu, to:

  1. Pracownicy potrzebują AI. Nie chcą czekać, aż firmy uporają się z zaległościami w tym zakresie.
  2. Technologia AI podnosi poprzeczkę, a jednocześnie pozwala przekroczyć bariery związane z karierą zawodową.
  3. Rośnie liczba zaawansowanych użytkowników AI.

3 z 4 osób korzysta z AI w pracy

Jak wynika z raportu, AI staje się nieodzownym narzędziem pracowników na całym świecie. W 2024 roku 75 proc. pracowników umysłowych korzysta z AI w swojej codziennej pracy, z czego 46 proc. zaczęło jej używać w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Pracownicy zauważają znaczące korzyści z jej zastosowania. Jak dowiadujemy się z publikacji:

  • 90 proc. użytkowników twierdzi, że AI pomaga im zaoszczędzić czas;
  • 85 proc. respondentów wskazuje, że AI pozwala im skupić się na priorytetowych zadaniach;
  • 84 proc. użytkowników AI twierdzi, że technologia ta wspiera ich kreatywność;
  • 83 proc. pracowników odczuwa większą satysfakcję z pracy dzięki AI.

Pomimo tych korzyści pracodawcy nie chcą dostarczać rozwiązań AI pracownikom: wielu pracowników korzysta z własnych narzędzi AI w pracy. Zjawisko to ma nawet swoją nazwę: Bring Your Own AI – BYOAI – i jest szczególnie powszechne w małych i średnich przedsiębiorstwach, gdzie 78 proc. użytkowników AI korzysta z własnych narzędzi w pracy. Autorzy odnotowali jednak, że zaledwie 52 proc. użytkowników AI – i to niechętnie – przyznaje się do korzystania ze sztucznej inteligencji podczas wykonywania swoich kluczowych zadań w obawie, że zostaną zwolnieni i zastąpieni przez tę technologię.

Firmy wiedzą, że muszą wdrożyć narzędzia AI. Ale są przeszkody

Mimo że 79 proc. liderów zgadza się, że ich firma musi wdrożyć AI, aby zachować przewagę konkurencyjną, 60 proc. z nich martwi się, że kierownictwo ich organizacji nie ma planu ani wizji implementacji AI. Presja na natychmiastowy zwrot z inwestycji powoduje, że firmy często tkwią w martwym punkcie. Jedynie 45 proc. dyrektorów w USA inwestuje obecnie w narzędzia i rozwiązania AI dla pracowników.

AI mimo oporu dyrektorów zaczyna znacząco wpływać na rynek pracy: tworzy zarówno wyzwania, jak i możliwości. Liderzy zgłaszają obawy dotyczące niedoboru osób, którymi można byłoby obsadzić kluczowe role, szczególnie w obszarach takich jak cyberbezpieczeństwo (61 proc.), inżynieria (61 proc.) i kreatywne projektowanie (60 proc.).

Jednocześnie 45 proc. specjalistów obawia się, że AI sprawi, że nie będą potrzebni w pracy, a 46 proc. planuje zmianę kariery w nadchodzącym roku – jak zauważają autorzy raportu, jest to wyższy wskaźnikiem niż 40 proc. z 2021 roku, odnotowne w ramach badania Great Reshuffle. 

Umiejętności z dziedziny AI są pożądane

Liderzy coraz częściej poszukują kandydatów z umiejętnościami AI:

  • 66 proc. liderów twierdzi, że nie zatrudniłoby kogoś bez umiejętności w zakresie AI;
  • 71 proc. liderów wolałoby mniej doświadczonego kandydata z umiejętnościami AI niż bardziej doświadczonego kandydata bez tych umiejętności;
  • 77 proc. liderów mówi, że w przypadku AI kandydaci rozpoczynający karierę zawodową będą mieć więcej obowiązków;

To otwiera nowe możliwości dla młodszych pracowników, którzy mogą zyskać przewagę na rynku pracy. Jednocześnie liderzy odnotowują wartość zatrudniania nowych pracowników z umiejętnością pracy z AI, ale nie mają opracowanej strategii rozwoju dla swoich pracowników. Tylko 25 proc. firm planuje w tym roku zaoferować szkolenia z zakresu generatywnej AI.

Zaawansowane korzystanie z AI z dużymi korzyściami

Zaawansowani użytkownicy AI, którzy regularnie korzystają z tej technologii, zgłosili w badaniu znaczne korzyści:

  • 92 proc. zaawansowanych użytkowników AI twierdzi, że sztuczna inteligencja pomaga im w zarządzaniu pracą;
  • 92 proc. użytkowników AI wskazuje, że wspiera ona ich kreatywność;
  • 91 proc. zaawansowanych użytkowników twierdzi, że AI zwiększa ich motywację;
  • 91 proc. użytkowników AI odczuwa większą radość z pracy dzięki AI.

Zaawansowani użytkownicy AI wyróżniają się ponadto większą skłonnością do eksperymentowania z różnymi sposobami korzystania z AI oraz dzielenia się swoimi doświadczeniami ze współpracownikami. W zestawieniu z innymi uczestnikami badania są o 68 proc. bardziej skłonni do eksperymentowania z różnymi sposobami korzystania z AI i o 49 proc. częściej rozważają skorzystanie z AI jeszcze przed rozpoczęciem danego zadania.

Biznesowe wdrożenia AI już tu są

Z raportu wynika, że organizacje, które skutecznie wdrażają AI, mogą osiągnąć znaczną przewagę konkurencyjną. Autorzy wskazują, że kluczowe jest zidentyfikowanie problemów biznesowych, które AI może rozwiązać oraz zaangażowanie pracowników wszystkich poziomów organizacji w proces transformacji. Priorytetem powinno być również ciągłe szkolenie pracowników z zakresu AI, aby maksymalnie wykorzystać potencjał tej technologii.

W publikacji wymieniono ponadto przykłady firm, które skutecznie wykorzystują AI:

  • Dentsu: zastosowała AI w procesie tzw. developmentu kreatywnego;
  • Estée Lauder: używa technologii AI do zmiany koncepcji rozwoju produktów i obsługi klienta.

Metodologia

Raport opiera się na badaniach przeprowadzonych przez niezależną firmę badawczą Edelman Data & Intelligence wśród 31,1 tys. osób pracujących w pełnym wymiarze godzin lub samozatrudnionych pracowników umysłowych na 31 rynkach. Badanie trwało 20 minut i zostało przeprowadzone online w okresie od 15 lutego 2024 r. do 28 marca 2024 r. Następnie z odpowiedzi wyciągnięto średnią.

Rynki, które badano, to:

  • Europa: Republika Czeska, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Polska, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania;
  • Ameryka Północna: Kanada, Stany Zjednoczone;
  • Ameryka Łacińska: Argentyna, Brazylia, Kolumbia, Meksyk;
  • Azja i Pacyfik: Australia, Chiny, Hongkong, Indie, Indonezja, Japonia, Malezja, Nowa Zelandia, Filipiny, Singapur, Korea Południowa, Tajwan, Tajlandia, Wietnam.

Autor. KM, Grafika: starline/Freepik

Udostępnij:

Powiązane posty

Zostaw komentarz