Przy twarzach AI ludzkie bledną

Twarze AI są bardziej realistyczne na zdjęciach niż ludzkie. Ale tylko takie, które obrazują białych ludzi. Tak wyszło z badania – to może wzmacniać zachowania rasistowskie w Internecie

Według nowych badań prowadzonych przez ekspertów z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego (ANU) twarze generowane przez sztuczną inteligencję (AI) wydają się nam bardziej realne niż twarze ludzkie.

W przeprowadzonym badaniu więcej osób uważało, że białe twarze generowane przez sztuczną inteligencję są bardziej ludzkie niż twarze prawdziwych ludzi. To samo nie dotyczyło wizerunków ludzi kolorowych.

Przyczyną rozbieżności jest to, że algorytmy sztucznej inteligencji są szkolone nieproporcjonalnie częściej na białych twarzach – twierdzi dr Amy Dawel, starsza autorka artykułu.

„Jeśli białe twarze AI będą konsekwentnie postrzegane jako bardziej realistyczne, technologia ta może mieć poważne konsekwencje dla osób kolorowych, ostatecznie wzmacniając uprzedzenia rasowe w Internecie” – stwierdziła dr Dawel.

„Problem ten jest już widoczny w obecnych technologiach sztucznej inteligencji, które są wykorzystywane do tworzenia profesjonalnie wyglądających zdjęć głowy. W przypadku osób kolorowych sztuczna inteligencja zmienia ich kolor skóry i oczu na kolor oczu białych”.

Naukowcy odkryli, że jednym z problemów związanych z „hiperrealizmem” sztucznej inteligencji jest to, że ludzie często nie zdają sobie sprawy, że dają się oszukać.

„Co ciekawe, osoby, które uważały, że twarze sztucznej inteligencji są prawdziwe, najczęściej, paradoksalnie, miały największą pewność, że ich oceny są prawidłowe” – stwierdziła Elizabeth Miller, współautorka badania i doktorantka na ANU.

„Oznacza to, że ludzie, którzy mylą oszustów AI z prawdziwymi ludźmi, nie wiedzą, że zostali oszukani”.

Badaczom udało się również odkryć, dlaczego twarze AI oszukują ludzi.

„Okazuje się, że nadal istnieją fizyczne różnice między sztuczną inteligencją a twarzami ludzkimi, ale ludzie mają tendencję do błędnego ich interpretowania. Na przykład białe twarze sztucznej inteligencji są zwykle bardziej proporcjonalne i ludzie błędnie biorą to za oznakę człowieczeństwa” – stwierdził dr Dawel .

„Nie możemy jednak długo polegać na tych fizycznych wskazówkach. Technologia sztucznej inteligencji rozwija się tak szybko, że różnice między sztuczną inteligencją a ludzkimi twarzami prawdopodobnie wkrótce znikną”.

Naukowcy argumentują, że tendencja ta może mieć poważne konsekwencje w postaci rozprzestrzeniania się dezinformacji i kradzieży tożsamości, w związku z czym należy podjąć działania.

„Technologii sztucznej inteligencji nie można oddzielić, tak aby tylko firmy technologiczne wiedziały, co dzieje się za kulisami. Należy zapewnić większą przejrzystość w zakresie sztucznej inteligencji, aby badacze i społeczeństwo obywatelskie mogli identyfikować problemy, zanim staną się one poważnym problemem” – stwierdziła dr Dawel.

Naukowcy argumentują, że podnoszenie świadomości społecznej może również odegrać znaczącą rolę w ograniczaniu zagrożeń stwarzanych przez tę technologię.

Źródło: materiały Australijskiego Uniwersytetu Narodowego, zdjęcie zajawka: rawpixel.com

Udostępnij:

Powiązane posty

Zostaw komentarz