Obecnie zaliczany do 10 najpotężniejszych superkomputerów na świecie, znajduje się w Centrum Superkomputerowym w Barcelonie i od marca 2024 r. będzie dostępny dla szerokiego grona europejskich użytkowników naukowych i przemysłowych.
MareNostrum 5 osiąga szczytową wydajność 314 petaflopów, czyli 314 milionów miliardów obliczeń na sekundę. Jest to także najbardziej ekologiczny superkomputer w Europie. Będzie wysoce energooszczędny, w pełni zasilany energią odnawialną. Wytworzone ciepło będzie wykorzystywane do ogrzewania budynku, w którym się znajduje.
– MareNostrum 5 stanowi znaczący krok naprzód w zakresie mocy superkomputerów w Europie, ponieważ dołącza do i tak już silnej oferty superkomputerów w UE. Zwiększy wysiłki w wielu obszarach, ze szczególnym uwzględnieniem zastosowań zdrowotnych. Zrobi to, będąc jak dotąd najbardziej ekologicznym superkomputerem w Europie, w pełni zasilanym energią odnawialną. Pokazuje to, jak transformacja cyfrowa i ekologiczna mogą współdziałać – powiedziała Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza ds. Europy na miarę ery cyfrowej
MareNostrum 5 to jeden z najbardziej innowacyjnych systemów superkomputerowych na świecie, zaprojektowany specjalnie do rozwiązywania złożonych problemów naukowych. Pomoże to w postępie prac Europy w kilku obszarach. Na przykład pomoże w europejskich badaniach medycznych poprzez wspieranie rozwoju leków i szczepionek oraz przeprowadzanie symulacji rozprzestrzeniania się wirusów. Można go również wykorzystać w tradycyjnych zastosowaniach superkomputerowych, w takich obszarach jak badania klimatyczne, inżynieria, inżynieria materiałowa i nauki o Ziemi.
Superkomputer wzmocni inne inicjatywy europejskie, takie jak Destination Earth , której celem jest opracowanie bardzo dokładnego cyfrowego modelu Ziemi w skali globalnej, oraz europejski wirtualny ludzki bliźniak , również uruchomiony dzisiaj przez Komisję. Inicjatywa Virtual Human Twin pomoże naukowcom lepiej zrozumieć organizm ludzki i doprowadzić do poprawy opieki zdrowotnej i medycyny spersonalizowanej.
MareNostrum 5 jest również przeznaczony do użytku przez twórców sztucznej inteligencji (AI). Wykorzysta najbardziej zaawansowane dostępne obecnie chipy akceleratora, które pomogą mu zaspokoić potrzeby powstających platform sztucznej inteligencji i zwiększyć wydajność europejskich dużych modeli językowych sztucznej inteligencji. Jak ogłosiła przewodnicząca von der Leyen w swoim orędziu o stanie Unii , MareNostrum 5 będzie dostępny dla europejskich start-upów zajmujących się sztuczną inteligencją w celu szkolenia ich modeli. Powinno to pomóc w przyspieszeniu wdrażania europejskich technologii i etycznych algorytmów opartych na sztucznej inteligencji, umożliwiając UE przewodzenie światowym wysiłkom na rzecz odpowiedzialnej, etycznej i bezpiecznej sztucznej inteligencji.
Nabycie i utrzymanie nowego systemu stanowi łączną inwestycję o wartości ponad 151 mln euro, z czego 50% pochodzi z UE, a 50% od konsorcjum pod przewodnictwem Hiszpanii, w skład którego wchodzą także Portugalia i Türkiye.
Wspólne przedsiębiorstwo na rzecz obliczeń wielkiej skali (EuroHPC JU) to podmiot prawny i finansujący utworzony w 2018 r., aby umożliwić UE i krajom uczestniczącym w programie EuroHPC koordynację wysiłków i łączenie zasobów w celu uczynienia Europy światowym liderem w dziedzinie obliczeń superkomputerowych. W lipcu 2021 r. Rada przyjęła rozporządzenie w sprawie wspólnego przedsięwzięcia EuroHPC , które zapewnia dalszą inwestycję o wartości 7 mld euro na lata 2021–2027.
Wkrótce możliwości Wspólnego Przedsięwzięcia EuroHPC zostaną rozszerzone o wydajność eksaskalową i nie tylko dzięki superkomputerom eksaskalowym konsorcjum JUPITER i JULES VERNE .
Moc obliczeniowa MareNostrum 5 uzupełni istniejące superkomputery Wspólnego Przedsięwzięcia EuroHPC:
Zdjęcie zajawka: materiały BSC
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.