Te informacje jako pierwsza przekazała rp.pl za Polską Agencją Prasową.
Dodajmy, że jak co roku, decyzję w sprawie przyznania Nagrody Nobla z fizyki ogłoszono w Sztokholmie w siedzibie Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.
Jak poinformowano 8 października, Nagrodę Nobla z fizyki otrzymali John J. Hopfield i Geoffrey E. Hinton. Nagrodę przyznano za fundamentalne odkrycia, które umożliwiają uczenie maszynowe przy zastosowaniu sztucznych sieci neuronowych – podał Komitet Noblowski.
John Joseph Hopfield ma polskie korzenie, jego ojciec urodził się w Płocku. W 1958 r. John Joseph Hopfield zrobił doktorat na należącym do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League) Uniwersytecie Cornella. Następnie był związany z Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkeley, Uniwersytetem Princeton i Kalifornijskim Instytutem Technicznym.
Geoffrey E. Hinton urodził się w Wimbledonie, jest jednym z pionierów sztucznej inteligencji, znanym ze swych prac nad sztucznymi sieciami neuronowymi. Obronił doktorat na Uniwersytecie Edynburskim, a po okresie pracy w Anglii przeniósł się na Uniwersytet Kalifornijski w San Diego, zaś w późniejszych latach wyemigrował do Kanady, gdzie związał się z Uniwersytetem Toronto. Przodkiem Hintona był George Boole, matematyk i filozof, współtwórca logiki matematycznej.
Nagrodę Nobla z fizyki przyznano w 2024 r. po raz 118. Do 2023 r. włącznie wyróżnienie to otrzymały 224 osoby. Najmłodszy z laureatów, Lawrence Bragg, miał 25 lat. John Bardeen jako jedyny otrzymał Nagrodę Nobla z fizyki dwukrotnie.
Źródło: materiały RP.pl/PAP, grafika: Niklas Elmehed © Nobel Prize Outreach
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.