– Tworzenie komiksów jest żmudne i czasochłonne – powiedział TechXplore Jian Zhao, jeden z badaczy, którzy stoją za oprogramowaniem CodeToon. To prawda, o ile tworzy je człowiek. Bo dla sztucznej inteligencji to bułka z masłem
Badacze z Kanady udowodnili, że oprogramowanie do tworzenia komiksów może generować opowieści i komiksy oparte głównie na kodzie.
CodeToon jest autorskim narzędziem do tworzenia komiksów odpowiadających kodowi, który służy do ilustrowania i nauczania abstrakcyjnych pojęć informatycznych. Powstał pod kierunkiem prof. Edith Law w Uniwersytecie Waterloo w Kanadzie. CodeToon automatycznie tworzy historie, które można wykorzystać np. do szkolenia studentów informatyki.
Sangho Suh opracował ten system wraz z kolegą Jian Zhao pod nadzorem prof. Edith Law, kierującą Laboratorium Rozszerzonej Inteligencji Uniwersytetu w Waterloo. Laboratorium koncentruje się na pytaniach badawczych związanych z projektowaniem technologii, która umożliwia ludziom — z pomocą interfejsów, algorytmów lub agentów sztucznej inteligencji — wykonywanie autorskich zadań i promuje cenione cechy ludzkie, jak ciekawość, kreatywność i współczucie.
Nowe oprogramowanie może ułatwić opowiadanie historii oparte na kodzie za pomocą dwóch metod. Po pierwsze, może mechanicznie wygenerować szablon narracyjny z wykorzystaniem kodu. Następnie urządzenie może tworzyć komiksy oparte głównie na tych szablonach historii opartych na kodzie.
Suh, Zhao i Law wprowadzili nowy sposób patrzenia na kod, który może mieć ciekawe implikacje. Być może w przyszłości ten sam pomysł można będzie zastosować do innych języków obliczeniowych i matematycznych.
Artykuł naukowy na temat CodeToon zostanie wkrótce zaprezentowany w programie ACM Symposium on Consumer Interface Software and Know-how (UIST), będącym głównym forum dyskusyjnym na temat ulepszeń interfejsów człowiek – komputer.
Każdy może popróbować swoich sił z CodeToon. Oprogramowanie póki co jest dostępne TU.
Zdjęcie zajawka: dgim-studio/Freepik
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.