Kod świadomości

Jeśli chcemy stworzyć sztuczną inteligencję przewyższającą naszą ludzką, powinniśmy porzucić doskonalenie dużych modeli językowych (LLM) – i skierować uwagę w stronę ludzkiego mózgu. Kluczem do jej zbudowania jest bowiem złamanie jego „kodu neuronowego”.

To sposób, w jaki mózg przetwarza informacje sensoryczne i wykonuje zadania poznawcze, takie jak uczenie się i rozwiązywanie problemów.

Tak uważa dr Michael Azoff, główny analityk w firmie Omdia, będącej częścią Informa Tech –grupy badawczo-doradczej. Azoff od 1988 r. zajmuje się badaniami nad sieciami neuronowymi, a obecnie bada sztuczną inteligencję jako analityk. Swoje argumenty na rzecz roli potencjału „kodu neuronowego” w budowaniu AI potężniejszej niż ludzka (General AI) zawarł w pracy pt. „Toward Human-Level Artificial Intelligence: How Neuroscience Can Inform the Pursuit of Artificial General Intelligence or General AI” (W stronę sztucznej inteligencji na poziomie ludzkim: w jaki sposób neuronauka może pomóc w dążeniu do sztucznej inteligencji ogólnej lub ogólnej SI).

Obecna sztuczna inteligencja, uważa Azoff, nie potrafi myśleć wizualnie – jak zwierzęta czy człowiek. Modelowanie przetwarzania wizualnego w komputerach, które będzie możliwe po złamaniu „kodu neuronowego”, pozwoli naśladować ten rodzaj myślenia. W maszynie powstanie wtedy świadomość – taka, jaką mają np. pszczoły – bez samoświadomości (jak u człowieka). Taka „goła” świadomość pomaga zwierzętom planować działania, przewidywać możliwe zdarzenia i przypominać sobie przydatne w danej sytuacji zdarzenia z przeszłości. Zwierzę posługujące się nią nie traktuje jeszcze siebie samego podmiotowo, lecz potrafi już być całkowicie skupione na aktualnym zadaniu.

I choć od zwierzęcej „świadomości bez samoświadomości” do świadomości pełnej, cechującej ludzi, droga jeszcze daleka, osiągnięcie zdolności naśladowania przez komputery myślenia wizualnego będzie wielką rewolucją w technologii.

Zdjęcie zajawka: Freepik

Udostępnij:

Powiązane posty

Zostaw komentarz