„Korzystając z aplikacji można wejść do niej nawet w środku nocy i zasięgnąć porady od specjalnie wyszkolonej sztucznej inteligencji” – poinformowała TVP.
NanoKaplica w Parafii Łacina w Poznaniu to pomysł na otwarcie kościoła dla parafian. Nawet w środku nocy można otworzyć drzwi kaplicy przy użyciu aplikacji Fibaro.
– Zauważyliśmy, że wielu ludzi rankiem, przed pracą chce przyjść na modlitwę do naszej kaplicy. Niektórzy po godzinie 21.00 chcieliby się wyciszyć w obecności Najświętszego Sakramentu. Teraz będzie to możliwe – wyjaśnia ks. Radosław Rakowski, proboszcz parafii pw. Imienia Jezus na antenie TVP.
W założeniu NanoKaplica to nie tylko przestrzeń do modlitwy, ale także do spotkań i rozmowy, a nawet pracy. Na miejscu jest dostęp do Wi-Fi, ekspres do kawy oraz toaleta.
W NanoKaplicy wykorzystano oprogramowanie stosowane do obsługi inteligentnych domów oraz specjalnie wyszkolonego do zastosowań parafialnych asystenta ChatGPT. Służy on do sterowania i pomaga w obsłudze wszystkich funkcji kaplicy. Z sztuczną inteligencją można też porozmawiać na dowolne tematy, ale szczególnie wytrenowana jest na kwestie związane z parafią i religią.
Ks. Radosław Rakowski uważa, że NanoKaplica w Parafii Łacina przysłuży się otwarciu dla parafian wielu kościołów i domów parafialnych w Polsce.
Źródło tekstu: materiały TVP, zdjęcie zajawka: Freepik
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.