Wynika to m.in. z malejącego z każdym rokiem wskaźnika urodzeń, a co za tym idzie – ze starzenia się społeczeństwa, co jest jednym z największych wyzwań stojącym przed Krajem Kwitnącej Wiśni.
Dlatego japońskie Ministerstwo Infrastruktury postanowiło takie domy namierzać, wykorzystując do tego sztuczną inteligencję.
Jak to działa? System pobiera od lokalnych samorządów (rejestry nieruchomości i mieszkańców) i firm zajmujących się usługami publicznymi dane na temat tego, czy ktoś jest zameldowany w danym domu oraz jakie jest w nim zużycie wody i energii.
Na podstawie tych informacji AI określa procentowe prawdopodobieństwo tego, że dom jest pusty.
I tak rozklekotana drewniana chałupa, w której zużycie wody jest znikome i w której oficjalnie mieszka tylko jeden staruszek, sztuczna inteligencja prawdopodobnie oznaczy jako niezamieszkaną
Oczywiście po takiej diagnozie na miejsce docierają ludzie, by sprawdzić, jak się naprawdę rzeczy mają.
Na razie ministerstwo testuje system w dwóch miastach – by mieć pewność, że działa. Jeśli testy wypadną pozytywnie, system zostanie wdrożony w całym kraju, a korzystanie z niego będzie bezpłatne dla wszystkich samorządów.
Dlaczego to takie ważne? Bo pod koniec 2023 r. w Japonii znajdowało się około 3,85 miliona pustych domów. Niektóre z nich są w dobrym stanie i mogą zostać wynajęte albo sprzedane. A te, które się już rozpadają, zostaną zrównane z ziemią, nim staną się zagrożeniem.
Sprawa ma również aspekt finansowy. Otóż agenci nieruchomości często nie chcą sprzedawać pustych domów, ponieważ prowizje od nich są niskie. By ich do tego zachęcić, wprowadzono zmiany w przepisach: będą mogli pobierać wyższe opłaty za takie transakcje. Jeśli chodzi o zniszczone domy, których nie można już uratować, samorządy mają teraz programy, dzięki którym mogą naciskać na właścicieli, by je naprawili. Jeśli mimo to właściciele nadal nic nie robią, gminy domy wyburzają. W latach 2014-2023 w ramach takich działań zostało odremontowanych lub wyburzonych prawie 200 tysięcy domów.
Zdjęcie zajawka: Freepik
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.