Kim ja bym była, gdybym nie utyła! – użalała się nad sobą Hedus, jedna z bohaterek kultowej czechosłowackiej serii filmowej o rodzinie Homolków. Bo Hedus, kobieta o rubensowskich kształtach przed czterdziestką, marzyła kiedyś o zostaniu baletnicą. Drobne codzienne kompromisy z własnymi słabostkami, wśród których główną było najwidoczniej łakomstwo, sprawiły jednak, że miejsce marzenia zajęło rozczarowanie.
I tak już ma ogromna większość z nas: zakładając, że nie będzie tak źle, z dnia na dzień odpuszczamy sobie w różnych sfera życia – od zdrowego odżywiania po odkładanie na godną emeryturę. Bo w końcu jutro jest daleko, a żyć trzeba.
Mając świadomość, że mało który człowiek ma wystarczająco dużo konsekwencji i wyobraźni, by zawczasu zadbać o swą lepszą przyszłość, uczeni z Massachusetts Institute of Technology (MIT) postanowili zwrócić się w stronę sztucznej inteligencji. I zbudowali chatbota Future You, który zdolny jest do udawania użytkownika – tyle że mającego już 60 lat.
Bo chodzi o to, by przekazywane przez AI rady i mądrości wyobraźnię użytkownika poruszyły
Działa to tak. Najpierw chatbot zadaje Ci serię pytań, które dotyczą Ciebie, Twoich bliskich i przyjaciół, doświadczeń, które Cię ukształtowały – oraz tego, jak wyobrażasz sobie swoją idealną przyszłość. Potem maszyna przekształca Twoje aktualne zdjęcie portretowe tak, by było portretowym zdjęciem Ciebie w wieku 60 lat.
Na kolejnym etapie duży model językowy na podstawie odpowiedzi udzielonych przez użytkownika generuje spójne z nimi wspomnienia, snute z perspektywy „sześćdziesiątki” użytkownika. I tymi wspomnieniami chatbot, zasilany przez GPT3.5, z użytkownikiem się dzieli.
Eksperymentalnej interakcji ze swoim wygenerowanym cyfrowo „starszym ja” zostało poddanych 344 ochotników. Okazało się, że po rozmowie czuli się wyraźniej mniej niespokojni, a wielu z nich postanowiło zawczasu zadbać o lepszą przyszłość dla siebie poprzez regularne ćwiczenia, lepsze odżywianie czy edukację, rezygnację z używek i oszczędzanie. Uczeni z MIT spodziewają się, że przynajmniej część życiowych decyzji, które ci ludzie podejmą, będzie rozsądniejszych.
W tym wszystkim jest tylko jeden feler: chatbot współpracuje tylko z młodymi ludźmi, w wieku od 18 do 30 lat. Czyżby uznano, że starszym nie pomoże nawet AI?
O badaniach naukowców z MIT poczytasz TU.
Zdjęcie zajawka: vecstock/Freepik
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.