Firma OpenAI, twórca ChatGPT, postanowiła bowiem zrewolucjonizować szkolnictwo wyższe na uczciwych i transparentnych zasadach, wprowadzając na kilka z nich ChatGPT Edu – wyspecjalizowaną wersję ChatGPT dostosowaną do potrzeb uniwersytetów.
Edu jest zasilany przez GPT-4o, który zdążył już dowieść swojej wartości m.in. w rozumowaniu tekstowym i wizualnym, kodowaniu czy matematyce. ChatGPT Edu został zaprojektowany po to, by zintegrować sztuczną inteligencję z działalnością akademicką – naukową i edukacyjną. Obsługujący ponad 50 języków Edu przydaje się także w czynnościach administracyjnych (np. zarządzanie logowaniem, uprawnienia grupowe), dysponuje też znacznie większymi zasobami wiadomości niż darmowe wersje ChatGPT. Ponadto pozwala też na przygotowywanie spersonalizowanych korepetycji, przeglądanie CV, pomaga naukowcom w sporządzaniu wniosków o dotacje czy wykładowcom w ocenianiu prac studentów. Edu wesprze też członków społeczności akademickiej w przeglądaniu stron internetowych bądź opisywaniu i podsumowywaniu treści dokumentów.
W kilku prestiżowych uczelniach zastosowanie nowego chatbota przyniosło znaczące sukcesy
Na przykład na Uniwersytecie Columbia pomogło stworzyć strategie społecznościowe zmniejszające zagrożenie przedawkowaniem narkotyków, a na Uniwersytecie Stanowym Arizony przydało się w spersonalizowanej nauce niemieckiego.
OpenAI zapowiada, że dzięki jego chatbotowi radykalnie zmienią się interakcje między studentami, naukowcami i innymi pracownikami uczelni a sztuczną inteligencją. Firma zachęca uczelnie zainteresowane współpracą do kontaktu. Podobno cena licencji Edu jest przystępna.
Zdjęcie zajawka: Freepik
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.