Edu, czyli rewolucja na uniwersytetach

Najwyraźniej kończy się czas „partyzanckiego” wykorzystywania AI na uczelniach, gdzie studenci wysługiwali się chatbotami choćby do pisania prac zaliczeniowych.

Firma OpenAI, twórca ChatGPT, postanowiła bowiem zrewolucjonizować szkolnictwo wyższe na uczciwych i transparentnych zasadach, wprowadzając na kilka z nich ChatGPT Edu – wyspecjalizowaną wersję ChatGPT dostosowaną do potrzeb uniwersytetów.

Edu jest zasilany przez GPT-4o, który zdążył już dowieść swojej wartości m.in. w rozumowaniu tekstowym i wizualnym, kodowaniu czy matematyce. ChatGPT Edu został zaprojektowany po to, by zintegrować sztuczną inteligencję z działalnością akademicką – naukową i edukacyjną. Obsługujący ponad 50 języków Edu przydaje się także w czynnościach administracyjnych (np. zarządzanie logowaniem, uprawnienia grupowe), dysponuje też znacznie większymi zasobami wiadomości niż darmowe wersje ChatGPT. Ponadto pozwala też na przygotowywanie spersonalizowanych korepetycji, przeglądanie CV, pomaga naukowcom w sporządzaniu wniosków o dotacje czy wykładowcom w ocenianiu prac studentów. Edu wesprze też członków społeczności akademickiej w przeglądaniu stron internetowych bądź opisywaniu i podsumowywaniu treści dokumentów.

W kilku prestiżowych uczelniach zastosowanie nowego chatbota przyniosło znaczące sukcesy

Na przykład na Uniwersytecie Columbia pomogło stworzyć strategie społecznościowe zmniejszające zagrożenie przedawkowaniem narkotyków, a na Uniwersytecie Stanowym Arizony przydało się w spersonalizowanej nauce niemieckiego.

OpenAI zapowiada, że dzięki jego chatbotowi radykalnie zmienią się interakcje między studentami, naukowcami i innymi pracownikami uczelni a sztuczną inteligencją. Firma zachęca uczelnie zainteresowane współpracą do kontaktu. Podobno cena licencji Edu jest przystępna.

Zdjęcie zajawka: Freepik

Udostępnij:

Powiązane posty

Zostaw komentarz