Człowieku, nie irytuj się

Nowy model rozpozna ludzkie emocje

Naukowcy z Uniwersytetu w Jyväskylä w Finlandii opracowali model, który umożliwia komputerom interpretację i zrozumienie ludzkich emocji, wykorzystując zasady psychologii matematycznej. Postęp ten może znacznie ulepszyć interfejs między człowiekiem a inteligentnymi technologiami, w tym systemami sztucznej inteligencji, czyniąc je bardziej intuicyjnymi i reagującymi na odczucia użytkownika.

Według Jussiego Jokinena, profesora nadzwyczajnego nauk o kognitywistyce, komputer może w przyszłości wykorzystać ten model do przewidywania, na przykład, kiedy użytkownik stanie się zirytowany lub zaniepokojony. W takich sytuacjach komputer mógłby np. wydać użytkownikowi dodatkowe instrukcje lub przekierować interakcję.

W codziennych interakcjach z komputerami użytkownicy często doświadczają takich emocji, jak radość, irytacja i nuda. Pomimo rosnącego rozpowszechnienia sztucznej inteligencji, obecne technologie często nie uwzględniają emocji użytkowników.

Model opracowany w Jyväskylä może obecnie przewidzieć, czy użytkownik odczuwa szczęście, nudę, irytację, wściekłość, rozpacz i niepokój.

Ludzie w naturalny sposób interpretują swoje emocje i reagują na nie, a jest to zdolność, której maszynom zasadniczo brakuje – wyjaśnia Jokinen. Ta rozbieżność może sprawić, że interakcja z komputerem będzie frustrująca, zwłaszcza jeśli maszyna pozostaje nieświadoma stanu emocjonalnego użytkownika.

Projekt badawczy prowadzony przez Jokinena wykorzystuje psychologię matematyczną do znalezienia rozwiązań problemu rozbieżności między inteligentnymi systemami komputerowymi a ich użytkownikami.

Nasz model można zintegrować z systemami sztucznej inteligencji, zapewniając im możliwość psychologicznego rozumienia emocji, a tym samym lepszego nawiązywania kontaktu z użytkownikami. – mówi Jokinen.

Badania opierają się na teorii emocji – kolejnym krokiem jest wpłynięcie na emocje użytkownika

Badania opierają się na teorii postulującej, że emocje powstają, gdy ludzkie poznanie ocenia zdarzenia z różnych perspektyw.

Jokinen wyjaśnia: „Rozważmy błąd komputera podczas wykonywania krytycznego zadania. Zdarzenie to oceniane jest przez zmysł użytkownika jako przynoszące efekt przeciwny do zamierzonego. Niedoświadczony użytkownik może reagować niepokojem i strachem z powodu niepewności, jak rozwiązać błąd, podczas gdy doświadczony użytkownik może czuć się irytację i zirytowanie koniecznością marnowania czasu na rozwiązanie problemu. Nasz model przewiduje reakcję emocjonalną użytkownika, symulując proces oceny poznawczej.

W następnej fazie tego projektu zbadane zostaną potencjalne zastosowania tego emocjonalnego zrozumienia.

Dzięki naszemu modelowi komputer mógłby z wyprzedzeniem przewidywać niepokój użytkownika i próbować łagodzić negatywne emocje – sugeruje Jokinen. To proaktywne podejście można zastosować w różnych środowiskach, od środowisk biurowych po platformy mediów społecznościowych, poprawiając doświadczenia użytkowników poprzez wyczulone zarządzanie dynamiką emocjonalną.

Konsekwencje takiej technologii są głębokie i dają wgląd w przyszłość, w której komputery to nie tylko narzędzia, ale empatyczni partnerzy w interakcji z użytkownikiem.

Źródło: materiały Uniwersytetu w Jyväskylä, zdjęcie zajawka: Freepik

Udostępnij:

Powiązane posty

Zostaw komentarz