Według sztucznej inteligencji, którą stworzyli naukowcy z East London i University of Pennsylvania, istnieje pięć typów psiej osobowości: „niespokojny/przestraszony”, „powściągliwy/drapieżny”, „reaktywny/asertywny”, i „spokojny/miły”.
Algorytm zdolny te typy odróżniać ma szansę zmienić życie nie tylko policjantom czy ratownikom, którym psy pomagają w pracy, i nie tylko amatorom czworonogów, którzy przestrzelili z wyborem, więc po tygodniu z powrotem oddają psa do schroniska. Co oczywiste, dla samych psów to też może być rewolucja: nigdy więcej pretensji sfrustrowanego tresera – i koniec z powrotami do klatki (choć przecież było tak fajnie).
Innymi słowy, sztuczna inteligencja już wkrótce będzie dobierać odpowiednie psy do odpowiedniej pracy – i dopasowywać właściwych panów czy panie do psiaków na miarę ich oczekiwań.
Specjalizujący się w sztucznej inteligencji i badaniu zachowań psów multidyscyplinarny zespół naukowców opracował stosowny algorytm na zlecenie start-upu Dogvatar z Miami, który zajmuje się technologiami dla psów. Przedsiębiorcy z Florydy chcieli narzędzia, które byłoby przydatne w ocenie predyspozycji czworonożnych kandydatów na psy policyjne, ratownicze czy asystujące niepełnosprawnym.
Nowy algorytm wykorzystuje dane z popularnego, składającego się ze 100 pytań kwestionariusza o nazwie C-BARQ, który od 20 już lat służy ocenie predyspozycji potencjalnych psów pracujących. AI została wyszkolona na tysiącach ankiet z odpowiedziami na te pytania, także mocno subiektywnymi (co zresztą w efekcie zwiększa precyzję algorytmu). Dzięki nim ustala się, czy dany pies jest agresywny wobec innych psów, jak reaguje na dźwięk dzwonka do drzwi albo czy lubi uganiać się za ptakami.
Nasilenie każdej z tych cech jest precyzyjnie określane przez AI. Dzięki temu algorytm, który grupuje dane w pięciu wymienionych już głównych kategoriach, tworzy „cyfrowy odcisk osobowości” psa.
Swoje odkrycia uczeni z Londynu i Pennsylwanii opisali w artykule „An Artificial Intelligence Approach To Predicting Personality Types In Dogs”, opublikowanym w „Scientific Reports”.
Zdjęcie zajawka: rawpixel.com
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.