W ramach wspólnego projektu badawczego między University of Adelaide i University of St Andrews opracowano jako pierwsze na świecie holograficzne obrazy 3D embrionu. Obrazy są tworzone przy użyciu niewielkich ilości światła w ułamku sekundy.
Zespół, kierowany przez dr Kylie Dunning, stypendystkę Hospital Research Foundation z Instytutu Badawczego Robinson University of Adelaide oraz profesora Kishana Dholakię z University of Adelaide i University of St Andrews, opracował podejście do tworzenia holograficznych obrazów 3D zarodka w różnych stadiach rozwoju.
– Dla par pragnących mieć dziecko jakość lub potencjał rozwojowy zarodka ma kluczowe znaczenie, ponieważ decyduje o powodzeniu ciąży i ostatecznie narodzinach dziecka – powiedziała dr Dunning. – Kliniki zapłodnienia in vitro (IVF) rutynowo oceniają jakość zarodka za pomocą oględzin, aby sprawdzić, czy zarodek rozwija się w odpowiednim czasie, lub za pomocą inwazyjnej biopsji w celu określenia zawartości DNA w pobranej próbce. Jednak te podejścia nie poprawiły wskaźnika sukcesu IVF, który pozostawał w stagnacji przez ponad dekadę.
Takie nieinwazyjne podejście, czyli bez wykonywania biopsji, które pomaga wybrać najodpowiedniejszy zarodek, jest bardzo korzystnym narzędziem dla embriologa XXI wieku.
Obrazy holograficzne 3D to metoda, która zapewnia wgląd w zarodek poprzez identyfikację szczegółowych cech. Może to usprawnić konwencjonalną wizualną ocenę jakości zarodków, umożliwiając embriologowi podjęcie świadomej decyzji o wyborze najlepszej jakości zarodków.
– Technologie optyczne dają ogromną nadzieję na odkrycie metabolizmu i zdrowia zarodka. To delikatne, nieinwazyjne podejście może przyczynić się do poprawy sukcesu zapłodnienia in vitro – stwierdza dr Dunning.
Dane z 2020 roku pokazują, że wskaźniki powodzenia IVF wahają się od wskaźnika urodzeń żywych na poziomie 38,9% na transfer zarodka u pacjentek poniżej 34 roku życia, do wskaźnika urodzeń żywych na poziomie 5,6% na transfer zarodka u pacjentów w wieku powyżej 43 lat. W 2018 roku oszacowano, że od czasu pierwszego na świecie zapłodnienia in vitro w 1978 roku urodziło się osiem milionów dzieci.
– Ta technologia wykorzystuje niewielkie ilości światła – mniej niż w smartfonie – aby umożliwić szybką wizualizację zarodka w ułamku sekundy – powiedział profesor Dholakia. – To doskonały przykład interdyscyplinarnego sukcesu naszego nowego Centrum Światła dla Życia na Uniwersytecie w Adelaide oraz współpracy międzynarodowej z moją grupą na Uniwersytecie St Andrews w Szkocji.
Zespół dąży do tego, aby technologia, która jest opracowywana w ramach badań z wykorzystaniem modelu przedklinicznego, była dostępna w ciągu pięciu lat.
Badanie wsparte jest finansowo przez Wielką Brytanię i UE oraz Australian Research Council (ARC), National Health and Medical Research Council i Hospital Research Foundation w Australii.
Głównymi autorami badania są George Dwapanyin, doktor habilitowany na University of St Andrews i Darren Chow, doktorant w Robinson Research Institute, School of Biomedicine, University of Adelaide.
Więcej informacji o badaniu znajduje się TU
Tekst: materiały prasowe University of Adelide (Jessica Stanley), zdjęcie zajawka: Freepik
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.