Automatyczny boy i refleksje badaczy

Boimy się, że roboty zabiorą nam pracę. W branzy hotelarskiej, to już „fobia przed robotami”

Z badania przeprowadzonego na Washington State University wynika, że ​​wykorzystywanie większej liczby robotów do uzupełniania luk kadrowych w branży hotelarsko-gastronomicznej może przynieść odwrotny skutek i spowodować odejście większej liczby pracowników.

Badanie, w którym wzięło udział ponad 620 pracowników sektora zakwaterowania i gastronomii, wykazało, że „fobia przed robotami” – w szczególności obawa, że ​​roboty i technologia zabiorą ludziom pracę – zwiększa niepewność zatrudnienia i stres pracowników, prowadząc do większej chęci opuszczenia pracy. Wpływ był bardziej wyraźny w przypadku pracowników, którzy mieli prawdziwe doświadczenie w pracy z technologią robotyczną. Oprócz pracowników pierwszej linii dotknęło to także menedżerów. Wyniki opublikowano w czasopiśmie International Journal of Contemporary Hospitality Management.

Wskaźnik rotacji w branży hotelarsko-gastronomicznej należy do najwyższych we wszystkich sektorach pozarolniczych, jest to zatem kwestia, którą firmy muszą poważnie potraktować – potwierdza główny autor Bamboo Chen, badacz branży hotelarsko-gastronomicznej w Carson College of Business na WSU. – Wyniki wydają się być spójne we wszystkich sektorach, zarówno w przypadku pracowników pierwszej linii, jak i menedżerów. Na każdego, niezależnie od stanowiska i sektora, fobia przed robotami ma realny wpływ.

Blokady związane z pandemią szczególnie mocno ucierpiały w branży usług gastronomicznych i hotelarskich, a wiele przedsiębiorstw w dalszym ciągu ma trudności ze znalezieniem wystarczającej liczby pracowników. Na przykład według amerykańskiego Biura Statystyki Pracy w kwietniu 2024 r. liczba pracowników zajmujących się zakwaterowaniem była nadal o 9,2% niższa niż w lutym 2020 r. Utrzymujący się niedobór siły roboczej zainspirował niektórych pracodawców do skorzystania z technologii robotycznej, aby wypełnić tę lukę.

Chen i kolega z WSU, Ruying Cai, przeprowadzili ankietę wśród 321 pracowników sektora zakwaterowania i 308 pracowników gastronomii z całych Stanów Zjednoczonych, zadając szereg pytań na temat ich pracy i podejścia do robotów. W ankiecie szeroko zdefiniowano „roboty”, obejmując szereg technologii robotycznych i automatyzacyjnych, takich jak serwery robotów przypominające człowieka i zautomatyzowane ramiona robotyczne, a także kioski samoobsługowe itp.

Analizując dane z ankiety, naukowcy odkryli, że wyższy stopień fobii przed robotami wiązał się z większym poczuciem niepewności pracy i stresem, które następnie korelowano z „zamiarem zmiany pracy” lub planami odejścia pracowników z pracy. Obawy te nie zmniejszały się wraz ze wzrostem zaznajomienia się z technologią: pracownicy, którzy w codziennej pracy bardziej realnie korzystali z technologii robotycznej, bardziej obawiali się, że spowoduje to, że ludzie staną się niechcianymi pracownikami.

Percepcja również odegrała rolę. Pracownicy, którzy postrzegali roboty jako bardziej wydajne, również osiągali wyższe wyniki w zakresie chęci rotacji.

Chen stwierdził, że roboty i automatyzacja mogą być dobrym sposobem na usprawnienie obsługi, ponieważ mogą wykonywać żmudne zadania, których ludzie zazwyczaj nie lubią, takie jak zmywanie naczyń czy przenoszenie dużej ilości hotelowego prania. Ale niebezpieczeństwo pojawia się, jeśli dodatkowe roboty spowodują odejście większej liczby pracowników. Autorzy zwracają uwagę, że może to stworzyć „pętlę negatywnego sprzężenia zwrotnego”, która może pogorszyć niedobór siły roboczej w branży hotelarsko-gastronomicznej.

Chen zalecił, aby pracodawcy informowali nie tylko o korzyściach, ale także o ograniczeniach technologii i kładli szczególny nacisk na rolę, jaką odgrywają pracownicy.

Wprowadzając nową technologię, pamiętaj, aby nie skupiać się tylko na tym, jak dobra i wydajna będzie ona. Zamiast tego skup się na tym, jak ludzie i technologia mogą ze sobą współpracować – powiedział.

Źródło: materiały Washington State University, zdjęcie zajawka: Freepik

Udostępnij:

Powiązane posty

Zostaw komentarz