Naddźwiękowy robot NASA. Będzie zbierał dane

NASA i Lockheed Martin oficjalnie zaprezentowały cichy naddźwiękowy samolot X-59. Wykorzystując ten jedyny w swoim rodzaju eksperymentalny dron, NASA zamierza zebrać dane, które mogą zrewolucjonizować podróże powietrzne, torując drogę nowej generacji samolotów komercyjnych, które mogą podróżować szybciej niż prędkość dźwięku.

– To wielkie osiągnięcie możliwe tylko dzięki ciężkiej pracy i pomysłowości NASA i całego zespołu X-59 – powiedziała zastępca administratora NASA Pam Melroy. – W ciągu zaledwie kilku lat przekształciliśmy ambitną koncepcję w rzeczywistość. NASA X-59 pomoże zmienić sposób, w jaki podróżujemy, zbliżając nas do siebie w znacznie krótszym czasie.

Melroy i inni wyżsi urzędnicy zaprezentowali samolot podczas konferencji, zorganizowanej przez głównego wykonawcę Lockheed Martin Skunk Works w zakładzie w Palmdale w Kalifornii.

X-59 ma być centrum misji NASA Quesst, która koncentruje się na dostarczaniu danych, które pomogą organom regulacyjnym w ponownym rozważeniu przepisów zabraniających komercyjnych lotów naddźwiękowych nad lądem. Przez 50 lat Stany Zjednoczone i inne kraje zakazały takich lotów ze względu na zakłócenia spowodowane głośnymi, zaskakującymi wybuchami dźwiękowymi w społecznościach poniżej.

Oczekuje się, że X-59 będzie leciał z prędkością 1,4 razy większą od dźwięku, czyli 925 mil na godzinę. Jego konstrukcja, kształt i technologie pozwolą dronowi osiągnąć te prędkości, generując jednocześnie cichsze uderzenie dźwiękowe.

– NASA udostępni dane i technologię, które wygenerujemy w wyniku tej jedynej w swoim rodzaju misji, organom regulacyjnym i przemysłowi. Demonstrując możliwość cichych komercyjnych podróży naddźwiękowych drogą lądową, staramy się otworzyć nowe rynki komercyjne dla amerykańskich firm i zyskać korzyści podróżnicy po całym świecie – powiedział Bob Pearce, zastępca administratora ds. badań aeronautycznych w siedzibie NASA w Waszyngtonie.

Po zakończeniu wdrożenia zespół Quesst przejdzie do kolejnych etapów przygotowań do pierwszego lotu: testowania systemów zintegrowanych, uruchamiania silnika i testów kołowania X-59.

Samolot ma wystartować po raz pierwszy jeszcze w tym roku, to będzie jego pierwszy cichy lot naddźwiękowy.

Źródło: nasa.gov

Gdy NASA zakończy testy lotów, agencja przeleci samolotem nad kilkoma wybranymi miastami w całych Stanach Zjednoczonych, zbierając informacje na temat dźwięku generowanego przez X-59 i tego, jak ludzie go odbierają. NASA przekaże te dane Federalnej Administracji Lotniczej i międzynarodowym organom regulacyjnym.

X-59 to wyjątkowy samolot eksperymentalny, a nie prototyp — jego technologie mają służyć przyszłym generacjom cichych samolotów naddźwiękowych.

Mający 30,7 m długości i 29,5 m szerokości kształt samolotu i zastosowane w nim osiągnięcia technologiczne umożliwią cichy lot naddźwiękowy . Cienki, zwężający się nos X-59 stanowi prawie jedną trzecią jego długości i rozbija fale uderzeniowe, które w normalnych warunkach powodowałyby eksplozję dźwiękową w samolocie naddźwiękowym.

Ze względu na tę konfigurację kokpit znajduje się prawie w połowie długości samolotu i nie ma okna skierowanego do przodu. Zamiast tego zespół Quesst opracował eXternal Vision System, serię kamer o wysokiej rozdzielczości zasilanych monitorem 4K w kokpicie.

Zespół Quesst zaprojektował również samolot z silnikiem zamontowanym na górze i nadał mu gładki spód, aby zapobiec gromadzeniu się fal uderzeniowych za samolotem i powodowaniu huku dźwiękowego.

Zdjęcie zajawka: NASA, Lockheed Martin

Udostępnij:

Powiązane posty

Zostaw komentarz