Po nałożeniu na powierzchnię protezy ramienia lub kończyny robota, skóra czujnika zapewnia czułość na dotyk i zręczność, umożliwiając wykonywanie zadań, które mogą być trudne dla maszyn. Czujnik jest również miękki w dotyku, przypomina ludzką skórę, dzięki czemu interakcje międzyludzkie są bezpieczniejsze i bardziej realistyczne.
„Nasz czujnik potrafi wykryć kilka rodzajów sił, dzięki czemu protetyczne lub robotyczne ramię może reagować na bodźce dotykowe ze zręcznością i precyzją. Na przykład ramię może trzymać delikatne przedmioty, takie jak jajko lub szklankę wody, bez ich miażdżenia ani upuszczania.” – powiedział autor badania, dr Mirza Saquib Sarwar, który stworzył czujnik w ramach swojej pracy doktorskiej z inżynierii elektrycznej i komputerowej na wydziale nauk stosowanych UBC.
Nadanie maszynom zmysłu dotyku
Czujnik składa się głównie z gumy silikonowej, tego samego materiału, który jest używany do tworzenia wielu efektów specjalnych skóry w filmach. Unikalna konstrukcja zespołu daje mu zdolność do wyginania się i marszczenia, podobnie jak ludzka skóra.
„Nasz czujnik wykorzystuje słabe pola elektryczne do wykrywania obiektów nawet na odległość, podobnie jak ekrany dotykowe. Jednak w przeciwieństwie do ekranów dotykowych ten czujnik jest elastyczny i może wykrywać siły działające na jego powierzchnię i wzdłuż niej. To wyjątkowe połączenie jest kluczem do przyjęcia technologii roboty mające kontakt z ludźmi” – wyjaśnił dr John Madden, starszy autor badania oraz profesor inżynierii elektrycznej i komputerowej, który kieruje Laboratorium Zaawansowanych Materiałów i Inżynierii Procesowej (AMPEL) na UBC.
Zespół UBC opracował technologię we współpracy z Frontier Robotics, instytutem badawczym Hondy. Honda wprowadza innowacje w dziedzinie robotyki humanoidalnej od lat 80. XX wieku i opracowała dobrze znanego robota ASIMO. Opracowano także urządzenia ułatwiające chodzenie oraz powstający robot Honda Avatar.
„Laboratorium doktora Maddena dysponuje znaczną wiedzą specjalistyczną w zakresie elastycznych czujników i cieszymy się, że możemy współpracować z tym zespołem przy opracowywaniu czujników dotykowych, które można zastosować w robotach” – powiedział Ishizaki Ryusuke, jeden z głównych autorów badania i główny inżynier w firmie Frontier Robotyka.
Praktyczny i skalowalny
Naukowcy twierdzą, że nowy czujnik jest prosty w produkcji, co ułatwia skalowanie w celu pokrycia dużych powierzchni i produkcji dużych ilości.
Dr Madden zauważył, że czujniki i inteligencja sprawiają, że maszyny są bardziej wydajne i realistyczne, coraz częściej umożliwiając ludziom pracę i zabawę obok nich, ale można osiągnąć znacznie więcej.
„Ludzka skóra ma sto razy więcej punktów wyczuwalnych na czubku palca niż nasza technologia, co ułatwia zapalenie zapałki lub szycie. W miarę ewolucji czujników, które coraz bardziej przypominają skórę i mogą również wykrywać temperaturę, a nawet uszkodzenia, pojawia się coraz więcej konieczne jest, aby roboty były mądrzejsze w zakresie tego, na które czujniki zwracać uwagę i jak reagować. Rozwój czujników i sztucznej inteligencji będą musiały iść ramię w ramię”.
Źródło tekstu: materiały Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, zdjęcia w tekście: Paul Joseph (2), Honda (1)
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.