W cyfrowym GAIu. Giganty podjęły współpracę

SAS i Microsoft wspólnie pracują nad integracją generatywnej sztucznej inteligencji, która połączy skalę Microsoft Azure OpenAI z korporacyjnymi zadaniami i analityką, wykorzystywaną przez przedsiębiorstwa do podejmowania decyzji operacyjnych.

McKinsey & Company przewiduje, że rynek generatywnej AI będzie rosnąć o miliardy dolarów rocznie w sektorach takich, jak bankowość, high tech, nauka czy handel detaliczny. Analityka SAS jest dziś kluczowym elementem infrastruktury krytycznej w tych branżach. Zaplanowane inwestycje w rozwój oprogramowania mają łączną wartość miliarda dolarów.

„Obecnie szybsze podejmowanie decyzji ma kluczowe znaczenie dla zarządów firm. Dlatego przeznaczają one ogromne kwoty na inwestycje w sztuczną inteligencję, analitykę i zarządzanie danymi. Firma SAS zapewni klientom solidne wsparcie w zakresie tych transformacyjnych technologii, co jest szczególnie ważne, zwłaszcza dla klientów z branż obsługujących dane wrażliwe, takich jak bankowość czy ochrona zdrowia” – powiedział Dan Vesset, wiceprezes grupy ds. analityki i zarządzania informacjami w IDC.

GAI odmieni przemysł, medycynę i bankowość

SAS prowadzi m.in. szeroko zakrojone badania nad zastosowaniem dużych modeli językowych (LLM) do rozwiązywania problemów specyficznych dla konkretnych sektorów, koncentrując się przede wszystkim na dostarczaniu klientom wiarygodnych i bezpiecznych wyników. 

 „Nasza inwestycja w rozwiązania branżowe obejmuje integrację możliwości generatywnej sztucznej inteligencji, która jest dokładna, wytłumaczalna i wiarygodna. Oprogramowanie SAS® ma często krytyczne znaczenie dla działalności klientów, dlatego nasze rozwiązania muszą być zawsze najwyższej jakości” – powiedział Bryan Harris, wiceprezes wykonawczy SAS i dyrektor ds. technologii.

Oferta SAS w obszarze generatywnej sztucznej inteligencji obejmuje między innymi:

  • Generowanie danych syntetycznych. SAS jest liderem w dziedzinie opatentowanego rozszerzenia generatywnych sieci przeciwstawnych (GAN). Celem jest tworzenie statystycznie zgodnych danych tabelarycznych, które odzwierciedlają złożoność rzeczywistych środowisk. Umożliwią one zachowanie prywatności, ograniczanie uprzedzeń i dodanie rzadkich scenariuszy. Są również wykorzystywane w cyfrowych bliźniakach. Innowacje SAS z tej dziedziny znacznie poprawiają modele predykcyjne, jednocześnie zmniejszając koszty analizy w branżach takich jak ochrona zdrowia, nauki przyrodnicze, bankowość, ubezpieczenia, handel detaliczny i produkcja. 
  • Cyfrowe bliźniaki. Symulacja i optymalizacja złożonych systemów i środowisk, takich jak łańcuchy dostaw czy hale produkcyjne pozwalają organizacjom przygotować się na potencjalne zakłócenia i zwiększyć swoją odporność. Cyfrowy bliźniak rzeczywistego systemu pozwala organizacji odpowiedzieć na pytanie „Co by było, gdyby?” i szybciej spojrzeć w przyszłość. Dzięki temu możliwe jest szybsze podejmowanie strategicznych decyzji, zwiększanie wartości oraz zmniejszanie ryzyka i potencjalnych strat. W tym obszarze SAS współpracuje z takimi organizacjami jak Federal Public Service Finance i Wienerberger, co skutkuje optymalizacją operacji, skuteczniejszym wykrywaniem problemów i usprawnieniem środków konserwacji predykcyjnej.
  • Duże modele językowe, czyli kluczowy element generatywnej sztucznej inteligencji. Aby zapewnić firmom rzeczywistą wartość, te fundamentalne modele muszą być precyzyjnie dostosowane do konkretnych branż, przy jednoczesnym zachowaniu jak największej poufności informacji. Dzięki doświadczeniu SAS w zakresie sieci neuronowych, uczenia głębokiego i przetwarzania języka naturalnego, klienci firmy szybciej uzyskują korzyści z generatywnej sztucznej inteligencji. Przykładowo, modele generatywnej sztucznej inteligencji zintegrowane z SAS Customer Intelligence 360 pomagają marketerom usprawnić planowanie oraz tworzenie treści i rozwiązań dla konsumentów. 

SAS i Microsoft koncentrują się na produktywności GAI

SAS i Microsoft wspólnie pracują nad integracją generatywnej sztucznej inteligencji, która połączy skalę Microsoft Azure OpenAI z korporacyjnymi zadaniami i analityką wykorzystywaną przez przedsiębiorstwa do podejmowania decyzji operacyjnych. Integracja generatywnej sztucznej inteligencji będzie dostępna w wersji testowej w 4. kwartale 2023 r.

Celem współpracy SAS i Microsoft jest zapewnienie klientom większej produktywności, dbając jednocześnie o zaufane i bezpieczne mechanizmy rozwoju sztucznej inteligencji. 

Siłą dużych modeli językowych jest ich zdolność do tworzenia doświadczeń konwersacyjnych z ogromnych zbiorów danych. Nie są one jednak przeznaczone do integracji obliczeń ilościowych z systemów korporacyjnych. Współpraca SAS i Microsoft ma to ułatwić.

Źródło i zdjęcie zajawka: materiały prasowe SAS

Udostępnij:

Powiązane posty

Zostaw komentarz