AI nienawistnie ćwierka? KE pyta

Służby Komisji Europejskiej formalnie wysłały do X (dawniej Twitter) wniosek o udzielenie informacji na podstawie ustawy o usługach cyfrowych (DSA).

– Wniosek ten jest następstwem otrzymanych przez służby Komisji sygnałów dotyczących rzekomego rozpowszechniania nielegalnych treści i dezinformacji, w szczególności rozpowszechniania treści o charakterze terrorystycznym i brutalnym oraz mowy nienawiści. Żądanie dotyczy również zgodności z innymi postanowieniami RODO – poinformowała KE.

W związku z wyznaczeniem X jako Bardzo Dużej Platformy Internetowej ma obowiązek przestrzegać pełnego zestawu przepisów wprowadzonych przez DSA od końca sierpnia 2023 r., w tym oceny i ograniczania ryzyka związanego z rozpowszechnianiem nielegalnych treści, dezinformacją i przemocą ze względu na płeć oraz wszelkie negatywne skutki dla korzystania z praw podstawowych, praw dziecka, bezpieczeństwa publicznego i dobrostanu psychicznego.

W tym konkretnym przypadku służby Komisji badają przestrzeganie przez X przepisów DSA, w tym w odniesieniu do jego polityk i działań dotyczących powiadomień o nielegalnych treściach, rozpatrywania skarg, oceny ryzyka i środków mających na celu ograniczenie zidentyfikowanego ryzyka. Służby Komisji są uprawnione do zwrócenia się do X o dalsze informacje w celu sprawdzenia prawidłowego stosowania prawa.

– X musi przekazać służbom Komisji wymagane informacje do dnia 18 października 2023 r. w przypadku pytań związanych z uruchomieniem i funkcjonowaniem protokołu X dotyczącego reagowania kryzysowego oraz do dnia 31 października 2023 r. w pozostałych przypadkach. Na podstawie oceny odpowiedzi Komisja oceni kolejne kroki. Może to oznaczać formalne otwarcie postępowania zgodnie z art. 66 DSA – przekazała KE,

Zgodnie z art. 74 ust. 2 DSA Komisja może nałożyć kary pieniężne za podanie nieprawidłowych, niekompletnych lub wprowadzających w błąd informacji w odpowiedzi na wezwanie do udzielenia informacji. W przypadku braku odpowiedzi ze strony X Komisja może podjąć decyzję nałożeniu kar pieniężnych.

DSA stanowi kamień węgielny strategii cyfrowej UE i wyznacza bezprecedensowy nowy standard w zakresie odpowiedzialności platform internetowych za dezinformację, nielegalne treści, takie jak nielegalna mowa nienawiści, i inne zagrożenia społeczne. Zawiera nadrzędne zasady i solidne gwarancje wolności słowa i praw innych użytkowników.

W dniu 25 kwietnia 2023 r. Komisja wyznaczyła 19 bardzo dużych platform internetowych (VLOP) i bardzo dużych wyszukiwarek internetowych (VLOSE) ze względu na liczbę ich użytkowników przekraczającą 45 mln, czyli 10% populacji UE. Usługi te muszą spełniać pełen zakres przepisów wprowadzonych przez DSA od końca sierpnia 2023 r.

Zdjęcie zajawka: Adobe Stock

Udostępnij:

Powiązane posty

Zostaw komentarz