Ich badania sugerują, że technologia AI jest bezpieczna i może potencjalnie przyspieszyć diagnostykę, a to odciążyłoby zapracowanych już do granic (na posadach radiologów w Wielkiej Brytanii jest od 12,5 do 15 proc. wakatów) pracowników służby zdrowia i ograniczyłoby liczbę wizyt kontrolnych. NICE planuje zalecić wdrożenie czterech narzędzi AI w ośrodkach opieki w całej Anglii.
Systemy AI będą doskonalone we współpracy z pracownikami służby zdrowia – radiolodzy nadal będą sprawdzać każde zdjęcie rentgenowskie dla potwierdzenia jego dokładności. NICE zwróciło uwagę, że przeoczanie złamań to powszechny problem – dotyczy od 3% do 10% nagłych przypadków.
Według Marka Chapmana, dyrektora NICE ds. technologii medycznych, narzędzia AI, poza znacznym odciążeniem lekarzy, mają jeszcze jedną zaletę: wykrywają złamania szybciej niż ludzie.
Sztuczna inteligencja jest już wykorzystywana w innych obszarach medycyny, takich jak wykrywanie wczesnego stadium raka piersi i ocena ryzyka zawału serca, a jej potencjał w opiece zdrowotnej stale rośnie. Konsultacje publiczne w sprawie projektu wytycznych NICE dotyczących sztucznej inteligencji w wykrywaniu złamań będą trwały do 5 listopada.
Grafika: Freepik
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.