Według naukowców z University of Queensland sztuczna inteligencja może być kluczem do wyżywienia 10 miliardów ludzi do 2050 r. w obliczu zmian klimatu i szybko ewoluujących szkodników i patogenów.
Profesor Lee Hickey z UQ’s Queensland Alliance for Agriculture and Food Innovation powiedział, że sztuczna inteligencja oferuje możliwości przyspieszenia rozwoju wysokowydajnych roślin i zwierząt w celu lepszego zrównoważonego rozwoju i rentowności gospodarstw.
– Hodowcy zbierają miliardy punktów danych, ale dużym wyzwaniem jest to, jak przekształcić tę kolosalną ilość danych w wiedzę, aby wspierać mądrzejsze decyzje w procesie hodowlanym – twierdzi profesor Hickey. -AI może pomóc w identyfikacji roślin i zwierząt, których używamy do krzyżowania lub przenoszenia na następne pokolenie.
Profesor Ben Hayes, współtwórca przewidywania genomowego, powiedział, że zespół zidentyfikował cztery zastosowania sztucznej inteligencji w hodowli roślin i zwierząt gospodarskich.
– Pierwszym z nich jest podjęcie decyzji, co hodować – może to zabrzmieć prosto, ale ta decyzja staje się coraz bardziej złożona – powiedział profesor Hayes. – W coraz bardziej wymagającym środowisku akceptacja konsumentów będzie ważniejsza, więc sztuczna inteligencja to dobry sposób na zebranie preferencji milionów ludzi.
– Drugie zastosowanie polega na analizie zdjęć wykonanych na dużą skalę w celu uchwycenia zmienności genetycznej między pokrewnymi liniami roślin i pewnymi cechami zwierząt, które chcemy.
Trzecim obszarem jest pobranie markerów genetycznych i wykorzystanie tych informacji do przewidywania, jak dobra będzie odmiana do hodowli.
Profesor Hayes dodał, że czwarte zastosowanie sztucznej inteligencji zmienia sposób, w jaki naukowcy podchodzą do hodowli.
– To zmiana z patrzenia na poszczególne linie genetyczne na myślenie o populacji hodowlanej jako zbiorze fragmentów DNA, które mają cechy – powiedział.
– Możesz mieć jeden dobry segment chromosomu w linii, która poza tym nie jest tak dobra, ale sztuczna inteligencja może zidentyfikować optymalną ścieżkę krzyżowania, aby połączyć go z innymi segmentami w całym genomie i opracować nowy, lepszy genotyp – wyjaśnia.
Takie krzyżowania potrzebne do połączenia wybranych korzystnych segmentów AI można szybko rozwijać za pomocą szybkiej hodowli, która„ pozwala naukowcom bardzo szybko przewrócić wiele pokoleń.
Łącznie selekcja oparta na sztucznej inteligencji i szybka hodowla pozwalają „naukowcom i hodowcom generować znacznie lepsze genotypy, gotowe do oceny, w ciągu zaledwie roku lub dwóch”.
Naukowcy z UQ już łączą szybkie rozmnażanie i sztuczną inteligencję w projektach hodowli pszenicy i jęczmienia, które są wspierane przez inwestycję Grains Research and Development Corporation (GRDC) we współpracy z Departamentem Rolnictwa i Rybołówstwa Queensland.
– Integracja szybkiej hodowli z genomiką, a w szczególności sztuczną inteligencją, to nowa granica w hodowli roślin i zwierząt, w której wykorzystujemy te duże zbiory danych – powiedział profesor Hickey. – To będzie przełom, łączący pożądane cechy szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, szczególnie jeśli chodzi o wiele cech zarządzanych przez wiele genów – uważają.
Tekst: materiały prasowe Queensland University, zdjęcie zajawka: Freepik
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.