Wygląda jednak na to, że trzeba będzie wymyślić jakieś nowe zabezpieczenie. Rao Muhammad Anwer, Salman Khan, Fahad Shabhaz Khan i Ankan Kumar Bhunia, uczeni z Uniwersytetu Sztucznej Inteligencji w Abu Zabi, stworzyli bowiem narzędzie, które potrafi wiernie odwzorować charakter pisma każdego człowieka. Robi to tak perfekcyjnie, że ludzie, którym przedstawiono oryginały i cyfrowe kopie różnych próbek tekstu, nie byli w stanie odróżnić kopii od oryginałów.
Na osiągnięcie takiego poziomu dokładności w skopiowaniu każdego pisma program potrzebuje zaledwie kilku akapitów tekstu.
Czterej naukowcy z Abu Zabi nie są pionierami w dziedzinie tworzenia programów naśladujących odręczne pismo. Jako pierwsi zastosowali jednak do tego tzw. transformatory wizyjne, będące rodzajem sieci neuronowej przeznaczonej do zadań związanych z widzeniem komputerowym. Metoda ta okazała się znacznie doskonalsza od dotychczas wykorzystywanych sieci GAN (generatywna sieć kontradyktoryjna – rodzaj techniki uczenia maszynowego). Pismo odręczne generowane przez te sieci zachowywało ogólny styl oryginału, np. nachylenie liter i grubość tworzących je linii. Gorzej było z odtwarzaniem oryginalnego kształtu liter i sposobu tworzenia przez daną osobę ligatur (połączeń dwóch lub więcej liter w jeden znak).
Mając świadomość, jak niebezpieczną stworzyli rzecz, naukowcy zapewniają, że będą pracowali nad narzędziem zapobiegającym fałszerstwom. Rzecz jasna, główną uwagę kierują na pożytki płynące z ich odkrycia – choćby odczytywanie przez maszyny różnych bazgrołów, które od wieków uprzykrzają życie aptekarzom.
Zdjęcie zajawka: rawpixel.com/Freepik
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.