AI umie już pisać tak jak Ty

Tak jak nie ma dwóch identycznych odcisków palca, tak nie ma dwóch ludzi, którzy mieliby identyczne charaktery pisma. Dlatego wszystkie ważne dokumenty wciąż podpisujemy ręcznie.

Wygląda jednak na to, że trzeba będzie wymyślić jakieś nowe zabezpieczenie. Rao Muhammad Anwer, Salman Khan, Fahad Shabhaz Khan i Ankan Kumar Bhunia, uczeni z Uniwersytetu Sztucznej Inteligencji w Abu Zabi, stworzyli bowiem narzędzie, które potrafi wiernie odwzorować charakter pisma każdego człowieka. Robi to tak perfekcyjnie, że ludzie, którym przedstawiono oryginały i cyfrowe kopie różnych próbek tekstu, nie byli w stanie odróżnić kopii od oryginałów.

Na osiągnięcie takiego poziomu dokładności w skopiowaniu każdego pisma program potrzebuje zaledwie kilku akapitów tekstu.

Czterej naukowcy z Abu Zabi nie są pionierami w dziedzinie tworzenia programów naśladujących odręczne pismo. Jako pierwsi zastosowali jednak do tego tzw. transformatory wizyjne, będące rodzajem sieci neuronowej przeznaczonej do zadań związanych z widzeniem komputerowym. Metoda ta okazała się znacznie doskonalsza od dotychczas wykorzystywanych sieci GAN (generatywna sieć kontradyktoryjna – rodzaj techniki uczenia maszynowego). Pismo odręczne generowane przez te sieci zachowywało ogólny styl oryginału, np. nachylenie liter i grubość tworzących je linii. Gorzej było z odtwarzaniem oryginalnego kształtu liter i sposobu tworzenia przez daną osobę ligatur (połączeń dwóch lub więcej liter w jeden znak).

Mając świadomość, jak niebezpieczną stworzyli rzecz, naukowcy zapewniają, że będą pracowali nad narzędziem zapobiegającym fałszerstwom. Rzecz jasna, główną uwagę kierują na pożytki płynące z ich odkrycia – choćby odczytywanie przez maszyny różnych bazgrołów, które od wieków uprzykrzają życie aptekarzom.

Zdjęcie zajawka: rawpixel.com/Freepik

Udostępnij:

Powiązane posty

Zostaw komentarz