AI powie Ci, kiedy umrzesz

Zacznijmy od końca…

Z grubsza rzecz biorąc, ChatGPT działa na prostej zasadzie – podobnie zresztą jak inne tego typu mu potężne modele językowe, których rosnące w gwałtownie możliwości od kilku miesięcy zachwycają świat. Dysponując ogromną liczbą przykładów użycia języka przez ludzi, analizują serie słów i przewidują, które słowo powinno pojawić się jako następne. To dlatego AI w rodzaju DeepL czy GPT3,5 – GPT4 tak dobrze radzą sobie z tłumaczeniem w tak wielu językach.

Tym właśnie tropem poszli naukowcy z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego w Kopenhadze, którzy postanowili z większą dokładnością niż robią to obecne systemy (np. w firmach ubezpieczeniowych) przewidzieć ryzyko śmierci człowieka. Na podstawie danych dotyczących zdrowia (wizyty u lekarzy i w szpitalach, diagnozy), wykształcenia, dochodów/wydatków i pracy 6 milionów obywateli swojego kraju w wieku 35-65 lat, z których połowa zmarła między 2016 a 2020 r., stworzyli i przeszkolili model sztucznej inteligencji o nazwie Life2vec. Okres, który obejmowały analizowane przez Life2vec dane, to lata 2008-2020. By model językowy mógł się szkolić, wszystkie wspomniane dane naukowcy przetworzyli na słowa.

Kiedy Life2vec już się przeszkolił, poprosili go o przewidzenie, która z dowolnie wybranych osób (oczywiście dane zostały wcześniej zanonimizowane) powinna wg niego umrzeć szybciej, a która – pożyć dłużej. Okazało się, że duński model językowy jest w swoich przewidywaniach aż o 11 proc. bardziej precyzyjny niż którykolwiek inny model AI stosowany obecnie do tych celów, o klasycznych metodach predykcji wykorzystywanych przez ubezpieczycieli nawet już nie wspominając.

Uczeni, którym przewodził prof. Sune Lehmann Jørgensen, matematyk i informatyk, widzą w swym odkryciu wielki potencjał: będzie można lepiej przewidywać u ludzi problemy zdrowotne i wcześniej je wykrywać. Zastrzegają jednak, że nowa technologia nie może wpaść w łapy firm ubezpieczeniowych.

Ale ubezpieczyciele już te łapy zacierają.

Zdjęcie zajawka: DilokaStudio/Freepik

Udostępnij:

Powiązane posty

Zostaw komentarz