Inaczej mówiąc, myślenie dywergencyjne charakteryzuje się zdolnością do znajdowania unikalnego rozwiązania, gdy na pytanie, przed którym stajemy, nie ma tylko jednej odpowiedzi. Na przykład takie: „Jak uniknąć kryzysu wieku średniego?”
Sprawność w posługiwaniu się tym myśleniem uznaje się za wskaźnik ludzkiej kreatywności.
Darya L. Zabelina, szefowa Laboratorium Mechanizmów Kreatywnej Kognicji i Uwagi na Uniwersytecie Arkansas wraz z dwojgiem doktorantów, Kentem F. Hubertem i Kim N. Awą, postanowili sprawdzić, jak kreatywność ludzi wypadnie na tle twórczych zdolności chata GPT-4. W trzech testach porównawczych, które zorganizowali, uczestniczyło 151 osób.
Badani mieli: 1) wymyślić alternatywne zastosowania przedmiotów codziennego użytku (np. liny czy widelca); 2) wyobrazić sobie możliwe konsekwencje hipotetycznych w rodzaju: „Co by było, gdyby ludzie już nie musieli spać?”; 3) wymyślić 10 rzeczowników, które pod względem znaczeniowym byłyby możliwie najbardziej od siebie odległe (np. „koń” i „krowa” są semantycznie nieodległe, ale „czopek” i „filozofia” – już bardzo).
Odpowiedzi – ludzi i GPT-4 – zostały ocenione pod względem ich liczby (bo liczba odpowiedzi to liczba pomysłów), ich długości i tego, jak bardzo odległe od siebie były wymyślone rzeczowniki pod względem znaczenia.
„Ogólnie rzecz biorąc, GPT-4 był bardziej oryginalny i zdolny do skomplikowanych rozwiązań niż ludzie w każdym z zadań związanych z myśleniem dywergentnym (…). Innymi słowy, GPT-4 wykazał wyższy potencjał kreatywności w całej baterii zadań związanych z myśleniem dywergentnym”.
Co prawda autorzy badania zastrzegają, że badanie nie uwzględnia „zaangażowania w działania lub osiągnięcia twórcze” – a to przecież też ma wpływ na kreatywność (mówiąc inaczej, badani mogli angażować się testy na pół gwizdka). No i w badaniu nie brali udziału „ludzie o ugruntowanej pozycji twórczej”.
Ale to słabe pocieszenie. Bo skoro GPT-4 potrafi już być bardziej twórczy niż zwykły zjadacz chleba, to co z wybitnymi artystami zrobi, dajmy na to, GPT-7?
Pełny opis badania znajdziesz TU
Zdjęcie zajawka: Mohamed Hassan/Pixabay
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.