Najświeższym sukcesem w tej dziedzinie mogą pochwalić się naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego, którzy stworzyli inteligentne i bardzo pożyteczne narzędzie oparte na uczeniu maszynowym. Analizując skany mózgu wykonane w technologii MRI jest ono w stanie z 85-procentową dokładnością zidentyfikować osoby, którym z wysokim prawdopodobieństwem grozi popadnięcie w psychozę. Innymi słowy, można przewidzieć psychozę, zanim ona wystąpi.
Epizod psychotyczny, któremu często towarzyszą urojenia czy halucynacje, może stać się doświadczeniem każdego
Może być wynikiem choroby, urazu, zażywania leków lub narkotyków – a nawet picia alkoholu. Problem w tym. że u ludzi należących do grona tzw. wysokiego ryzyka klinicznego tylko w 30 proc. przypadków występują widoczne objawy psychotyczne. Pozostałe 70 proc. takich objawów nie ma, więc trudno im zawczasu pomóc.
Narzędzie, które powstało w Tokio, pozwoliło na odkrycie, że zmiany w strukturze mózgu pojawiają się już nie tylko o tych ludzi, którzy doświadczyli epizodu psychotycznego – ale także u tych, którzy są dopiero nim zagrożeni. Zanim uczeni doszli do tego wniosku, przebadali 2000 osób z 21 rejonów świata, które podzielono na 4 grupy: 1) te, u których psychoza się już rozwinęła; 2) te, u których się jeszcze nie rozwinęła; 3) osoby o „niepewnym statusie obserwacji”; 4) osoby zdrowe. Przeszkolony na skanach ich mózgów algorytm uczenia maszynowego stworzył wzorce anatomii mózgów osób zdrowych, zagrożonych i chorych.
Naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego zapowiadają dalsze doskonalenie swojego narzędzia. O ich odkryciu więcej dowiesz się TU.
Zdjęcie zajawka: Gerd Altmann/Pixabay
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.