Odkryto nową planetę. Jak Ziemia

Astronomowie odkryli planetę bliższą i młodszą niż jakikolwiek inny dotychczas zidentyfikowany świat wielkości Ziemi.

To niezwykle gorąca planeta, której bliskość do Ziemi i gwiazdy takiej jak nasze Słońce stwarza wyjątkową okazję do badania ewolucji planet.

Zespół astronomów odkrył planetę bliższą i młodszą niż jakikolwiek inny dotychczas zidentyfikowany świat wielkości Ziemi. To niezwykle gorący świat, którego bliskość do naszej planety i gwiazdy takiej jak nasze Słońce stwarza wyjątkową okazję do badania ewolucji planet.

Nowa planeta została opisana w nowym badaniu opublikowanym przez The Astronomical Journal.

Melinda Soares-Furtado, stypendystka NASA Hubble’a na Uniwersytecie Wisconsin-Madison, która jesienią rozpocznie pracę jako profesor astronomii na tym uniwersytecie, oraz niedawny absolwent UW-Madison Benjamin Capistrant, obecnie absolwent Uniwersytetu Florydy, współprowadził badanie ze współautorami z całego świata.

– To planeta, która może przypominać wczesną Ziemię – mówi Soares-Furtado.

Oto, co naukowcy wiedzą o planecie:

  • Planeta jest znana jako HD 63433d i jest trzecią planetą znalezioną na orbicie wokół gwiazdy zwanej HD 63433.
  • HD 63433d jest tak blisko swojej gwiazdy, że okrąża ją dookoła co 4,2 dnia.
  • „Mimo że orbituje naprawdę blisko, możemy wykorzystać dane uzupełniające do poszukiwania dowodów na odgazowanie i utratę atmosfery, które mogą stanowić ważne ograniczenia ewolucji światów ziemskich” – mówi Soares-Furtado. „Ale na tym podobieństwa się kończą – i to dramatycznie ”.
  • Na podstawie jej orbity astronomowie są stosunkowo pewni, że HD 63433d jest „zablokowana pływowo”, co oznacza, że ​​jedna strona jest stale zwrócona w stronę swojej gwiazdy.
  • Ta strona może osiągnąć temperaturę 2300 stopni Fahrenheita i może płynąć lawą, podczas gdy przeciwna strona jest zawsze ciemna.

Co należy wiedzieć o gwieździe planety:

  • HD 63433 ma mniej więcej ten sam rozmiar i typ gwiazd co nasze Słońce, ale (ma około 400 milionów lat) nie ma nawet jednej dziesiątej wieku naszego Słońca.
  • Gwiazda znajduje się około 73 lata świetlne od naszego Słońca i należy do grupy poruszających się razem gwiazd tworzących konstelację Wielkiej Niedźwiedzicy, w skład której wchodzi Wielki Wóz.
  • W ciemną noc w Madison – mówi Soares-Furtado – przez dobrą lornetkę można było zobaczyć [HD 63433].

Jak naukowcy odkryli planetę:

  • Autorzy badania współpracują przy projekcie poszukiwania planet o nazwie THYME. W 2020 roku wykorzystali dane z satelity NASA Transiting Exoplanet Survey do zidentyfikowania dwóch planet wielkości mini Neptuna krążących wokół HD 63433.
  • Od tego czasu TESS przyjrzał się gwieździe jeszcze cztery razy, gromadząc wystarczającą ilość danych, aby badacze mogli wykryć przejście HD 63433d pomiędzy gwiazdą a satelitą.

Co dalej?

  • Naukowcy, w tym współautorzy badania UW-Madison, absolwent Andrew C. Nine, studentka Alyssa Jankowski i Juliette Becker, profesor astronomii UW-Madison, uważają, że można się wiele nauczyć z HD 63433d.
  • Planeta ma wyjątkowe położenie do dalszych badań. Jego energiczna młoda gwiazda jest widoczna zarówno z półkuli północnej, jak i południowej, co zwiększa liczbę instrumentów, takich jak Wielki Teleskop Południowoafrykański czy Obserwatorium WIYN w Arizonie (oba UW-Madison pomógł zaprojektować i zbudować), które można trenować w systemie .
  • Gwiazda znajduje się o rząd wielkości bliżej niż wiele badanych przez Soaresa-Furtado, co prawdopodobnie stwarza możliwości opracowania nowych metod badania gazów ulatniających się z wnętrza planety lub pomiaru jej pola magnetycznego.

Badania te były częściowo finansowane z grantów NASA (HST-HF2-51493.001-A, 21-ASTRO21-0068 i XRP 80NSSC21K0393) oraz National Science Foundation (AST-2143763, PHY-2210452 i 1745302).


Źródło: materiały Uniwersytetu Wisconsin-Medison, grafika: Alyssa Jankowski

Udostępnij:

Powiązane posty

Zostaw komentarz