Pierwszy polski auto(nomic)bus już na testach

Autonomiczny minibus w połowie listopada pojawi się na Politechnice Śląskiej 

Autonomiczny minibus zaprojektowany przez gliwicką firmę Blees i naukowców Politechniki Śląskiej wkrótce pojawi się w miasteczku akademickim Politechniki Śląskiej i to właśnie tu będzie testowany.  

– To historyczny moment dla Politechniki Śląskiej. Pierwszy polski pojazd autonomiczny powstał przy współpracy naukowców Politechniki Śląskiej i to u nas będzie testowany – podkreśla dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ – dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego. 

Rolą naukowców pod kierownictwem prof. Piotra Przystałki w tym projekcie było głównie przygotowanie algorytmów i stanowiska zdalnego operatora, który obserwuje działanie pojazdu i w razie potrzeby przejmuje nad nim kontrolę. 

Pilotażowe kursy rozpoczęły się kilka dni temu w Katowicach, w Dolinie 3 Stawów.  

– Mieszkańcy będą mogli z bliska przyjrzeć się najnowszej technologii wykorzystującej m.in. zaawansowane technologicznie sensory, systemy: rozpoznawania obiektów oraz sterowania pojazdem za pomocą sztucznej inteligencji. Wszystko to, obudowane nowoczesną i wyróżniająca się formą pojazdu Blees BB-1. Dla Katowic i Gliwic, które są organizatorami testów, to przełomowy krok na drodze do wprowadzania autonomicznych minibusów w komunikacji zbiorowej – czytamy w komunikacie firmy Blees. W przyszłości tego typu pojazdy będą uzupełnieniem transportu publicznego, realizując przewozy na obszarach, gdzie obecnie jest to niemożliwe lub nieefektywne. W ten sposób zwiększy się dostępność komunikacji dla wszystkich mieszkańców.  

Oprócz Katowic testy będą prowadzone w Gliwicach, a konkretnie w miasteczku akademickim Politechniki Śląskiej wzdłuż ulicy Akademickiej. 13 listopada pojazd pojawi się w terenie, ale dopiero od 20 listopada będzie woził pasażerów. Jednorazowo do pojazdu może wsiąść 9 osób. Do realizacji testów zapraszamy również studentów naszej Uczelni, którzy będą mogli być pasażerami, ale również dołączyć do grupy osób realizujących testy. 

– Oprócz testu samego pojazdu, w tym samym czasie przy współpracy z psychologami z Uniwersytetu Śląskiego będziemy również prowadzili badania reakcji osób na kontakt z minibusem, którym w przyszłości nie będzie kierował człowiek siedzący w pojeździe – dodaje Anna Timofiejczuk. 

Zdalny kierowca będzie przejmował kontrolę w pojeździe wyłącznie wtedy, gdy sytuacja drogowa będzie zbyt złożona na to, aby autonomiczny układ sterowania sam sobie poradził. Naukowcy sprawdzą, czy pasażerowie są otwarci na takie rozwiązania technologiczne.

Osoby zainteresowanie dołączeniem do zespołu wolontariuszy biorących udział w testach minibusa, mogą się zgłosić do 9.11.2023 r. 

Źródło: materiały Politechniki Śląskiej, zdjęcie zajawka: materiały Blees

Udostępnij:

Powiązane posty

Zostaw komentarz