McKinsey & Company przewiduje, że rynek generatywnej AI będzie rosnąć o miliardy dolarów rocznie w sektorach takich, jak bankowość, high tech, nauka czy handel detaliczny. Analityka SAS jest dziś kluczowym elementem infrastruktury krytycznej w tych branżach. Zaplanowane inwestycje w rozwój oprogramowania mają łączną wartość miliarda dolarów.
„Obecnie szybsze podejmowanie decyzji ma kluczowe znaczenie dla zarządów firm. Dlatego przeznaczają one ogromne kwoty na inwestycje w sztuczną inteligencję, analitykę i zarządzanie danymi. Firma SAS zapewni klientom solidne wsparcie w zakresie tych transformacyjnych technologii, co jest szczególnie ważne, zwłaszcza dla klientów z branż obsługujących dane wrażliwe, takich jak bankowość czy ochrona zdrowia” – powiedział Dan Vesset, wiceprezes grupy ds. analityki i zarządzania informacjami w IDC.
SAS prowadzi m.in. szeroko zakrojone badania nad zastosowaniem dużych modeli językowych (LLM) do rozwiązywania problemów specyficznych dla konkretnych sektorów, koncentrując się przede wszystkim na dostarczaniu klientom wiarygodnych i bezpiecznych wyników.
„Nasza inwestycja w rozwiązania branżowe obejmuje integrację możliwości generatywnej sztucznej inteligencji, która jest dokładna, wytłumaczalna i wiarygodna. Oprogramowanie SAS® ma często krytyczne znaczenie dla działalności klientów, dlatego nasze rozwiązania muszą być zawsze najwyższej jakości” – powiedział Bryan Harris, wiceprezes wykonawczy SAS i dyrektor ds. technologii.
Oferta SAS w obszarze generatywnej sztucznej inteligencji obejmuje między innymi:
SAS i Microsoft wspólnie pracują nad integracją generatywnej sztucznej inteligencji, która połączy skalę Microsoft Azure OpenAI z korporacyjnymi zadaniami i analityką wykorzystywaną przez przedsiębiorstwa do podejmowania decyzji operacyjnych. Integracja generatywnej sztucznej inteligencji będzie dostępna w wersji testowej w 4. kwartale 2023 r.
Celem współpracy SAS i Microsoft jest zapewnienie klientom większej produktywności, dbając jednocześnie o zaufane i bezpieczne mechanizmy rozwoju sztucznej inteligencji.
Siłą dużych modeli językowych jest ich zdolność do tworzenia doświadczeń konwersacyjnych z ogromnych zbiorów danych. Nie są one jednak przeznaczone do integracji obliczeń ilościowych z systemów korporacyjnych. Współpraca SAS i Microsoft ma to ułatwić.
Źródło i zdjęcie zajawka: materiały prasowe SAS
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.