Dlaczego źle? Bo obecnie stosowane przez ludzi metody mogą być stronnicze. Pora więc, by do polowania na pozaziemskie cywilizacje zaangażować uczenie maszynowe oparte na danych.
Według George’a Djorgovsky’ego, astronoma z Caltech, jeszcze nigdy nie mieliśmy tak wielu informacji o kosmosie i narzędzi do ich analizowania. Tyle że nie angażowaliśmy do tego w wystarczającym stopniu uczenia maszynowego, a byłoby ono bardzo przydatne w wykrywaniu astronomicznych anomalii mogących świadczyć o istnieniu Obcych. Na przykład istnienie na jakiejś planecie chlorofluorowęglowodorów i tlenku azotu mogłoby świadczyć o tym, że jest na niej smog. A skoro jest smog – to jest też cywilizacja, która ten smog wytwarza.
Dziś tropienie pozaziemskich cywilizacji opiera się głównie na radioteleskopach, skanujących niebo w poszukiwaniu sygnałów radiowych, które – jak się zakłada – mogłyby zostać wyemitowane ku nam celowo lub przypadkiem. I to jest klasyczny przykład naszego ludzkiego uprzedzenia, które ogranicza skuteczność takich poszukiwań. Dlaczego bowiem zaawansowana cywilizacja do nawiązania kontaktu z nami miałaby użyć technologii z połowy XX wieku? Szukanie sygnatur technicznych (zanieczyszczeń atmosfery pochodzących od przemysłu, świateł miast czy satelitów) zamiast radiowych zapewne dałoby lepszy skutek.
Poza tym naukowcy kierują się w pracy przyjętymi z góry wyobrażeniami na temat kosmitów – np. tym, że są oni istotami, których chemia opiera się na węglu, jak to jest w naszym przypadku.
Projekt badawczy, którego owocem jest wspomniany raport, rozpoczął się w 2019 r. i uczestniczy w nim 22 naukowców – głównie z Caltech i Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA. Kilku pozostałych pochodzi z innych ośrodków, na przykład Denise Herzing, twórczyni i szefowa Wild Dolphin Project, ekspertka w dziedzinie komunikacji delfinów.
W żelaznej logice 22 uczonych jest tylko jeden feler: po co szukać UFO, które produkuje smog? Przecież gdybyśmy je odkryli, oznaczałoby to, że ze swoją planetą obchodzą się równie barbarzyńsko jak my. Czy jest sens szukać Obcych równie jak my prymitywnych i głupich? Nie wystarczy nam własne towarzystwo?
Raport 22 naukowców na temat nowych metod szukania UFO znajdziesz TU.
Zdjęcie zajawka: Picryl.com/ Domena Publiczna CC0 1.0/bohater z filmu „E.T.” (reżyseria: Steven Spielberg, 1982 r.)
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.