Naukowcy z Instytutu Inteligentnych Systemów Maxa Plancka w Stuttgarcie opracowali sterowanego magnetycznie miękkiego robota medycznego o unikalnej, elastycznej strukturze inspirowanej ciałem łuskowca. Robotem można swobodnie poruszać pomimo wbudowanych elementów z twardego metalu. Zatem w zależności od pola magnetycznego może on dostosować swój kształt, aby móc się poruszać, a w razie potrzeby może emitować ciepło, umożliwiając takie funkcje, jak selektywny transport i uwalnianie ładunku.
Łuskowce to fascynujące stworzenia. Zwierzę to wygląda jak chodząca szyszka, gdyż jest jedynym ssakiem całkowicie pokrytym twardymi łuskami. Łuski zbudowane są z keratyny, podobnie jak nasze włosy i paznokcie. Łuski zachodzą na siebie i są bezpośrednio połączone z leżącą pod spodem miękką warstwą skóry. To specjalne rozwiązanie pozwala zwierzętom zwinąć się w kłębek w razie niebezpieczeństwa.
Chociaż łuskowce mają wiele innych unikalnych cech, badacze z Zakładu Inteligencji Fizycznej w Instytucie Inteligentnych Systemów Maxa Plancka w Stuttgarcie, kierowany przez prof. dr Metina Sitti, byli szczególnie zafascynowani tym, jak łuskowce mogą zwijać swoje pokryte łuskami ciała błyskawicznie. Wzięli za model zwierzę i opracowali elastycznego robota wykonanego z miękkich i twardych komponentów, który podobnie jak zwierzę w mgnieniu oka staje się kulą – z dodatkową funkcją, że robot może w razie potrzeby emitować ciepło.
W artykule badawczym opublikowanym w Nature Communications 20 czerwca 2023 r. pierwszy autor Ren Hao Soon i jego współpracownicy przedstawiają projekt robota, który ma nie więcej niż dwa centymetry długości i składa się z dwóch warstw: miękkiej warstwy wykonanej z polimeru wysadzanej małymi magnesami cząstki oraz twardy element wykonany z elementów metalowych ułożonych w nakładających się na siebie warstwach. Zatem chociaż robot jest wykonany z solidnych elementów metalowych, nadal jest miękki i elastyczny, dzięki czemu można go używać wewnątrz ludzkiego ciała.
Kiedy robot zostanie wystawiony na działanie pola magnetycznego o niskiej częstotliwości, badacze mogą go zwinąć i przesuwać w przód i w tył, według własnego uznania. Metalowe elementy wystają niczym łuski zwierzęcia, nie raniąc otaczających tkanek. Po zwinięciu robot może transportować cząstki takie jak leki. Wizja jest taka, że pewnego dnia taka mała maszyna będzie podróżować na przykład przez nasz układ trawienny.
Gdy robot zostanie wystawiony na działanie pola magnetycznego o wysokiej częstotliwości, dzięki wbudowanemu metalowi nagrzewa się do ponad 70 o C. Energię cieplną wykorzystuje się w kilku procedurach medycznych, takich jak leczenie zakrzepicy, tamowanie krwawienia i usuwanie tkanki nowotworowej.
Roboty poruszające się swobodnie, mimo że są wykonane z twardych elementów, takich jak metal, a także mogą emitować ciepło, są rzadkością. Dlatego robot łuskowiec jest uważany za obiecujący dla współczesnej medycyny. Pewnego dnia może w minimalnie inwazyjny i delikatny sposób dotrzeć nawet do najwęższych i najbardziej wrażliwych obszarów ciała i w razie potrzeby emitować ciepło. To jest wizja przyszłości. Już dziś na filmie badacze pokazują, jak można elastycznie sterować robotem przez tkanki zwierzęce i sztuczne narządy.
Więcej informacji dotyczących badań znajduje się TU
Zdjęcie zajawka: Domena Publiczna CC BY-SA 4.0, grafika w tekście: nature.com
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.