Nie śpij, bo cię wyleją

Wygląda na to, że bardziej od sztucznej inteligencji powinniśmy się obawiać własnej niechęci do uczenia się, jak z AI korzystać. Taki wniosek płynie bowiem z najnowszego raportu firmy IBM pt. „Augmented work for an automated, AI-driven world” (Praca rozszerzona dla zautomatyzowanego, opartego na sztucznej inteligencji świata”).

„Sztuczna inteligencja nie zastąpi ludzi – ale ludzie, którzy używają sztucznej inteligencji, zastąpią ludzi, którzy tego nie robią – czytamy w raporcie IBM.

Ten wniosek jest owocem przeanalizowania przez badaczy z IBM wpływu AI na modele biznesowe firm i oddziaływania sztucznej inteligencji na pracowników. Pomogły w tym dwie wcześniej przeprowadzone ankiety: jedna wśród 3 tysięcy dyrektorów wyższego szczebla z 28 krajów i druga – z udziałem 21 tysięcy pracowników z 22 krajów.

Dyrektorzy oszacowali, że w ciągu najbliższych 3 lat przekwalifikować będzie się musiało 40 proc. pracowników, o ile zechcą zachować pracę. Jeśli uwzględnić fakt, że na świecie zatrudnionych jest dziś ok. 3,4 miliarda ludzi, przekwalifikowanie czeka 1,4 miliarda pracowników.

Rozwój sztucznej inteligencji nie oznacza jednak pożerania przez nią naszych etatów, czym regularnie straszą nas liczni technologiczni malkontenci. To przekonanie 87 proc. ankietowanych menedżerów. Ten rozwój oznacza tylko to, że i my musimy się rozwijać, poszerzać swoje kwalifikacje oraz uczyć się korzystania z coraz lepszych technologii cyfrowych – by się dostosować i nadążyć.

Jeszcze 7 lat temu wiedza z obszaru STEM (science, technology, engineering, mathematics – czyli nauka, technika, inżynieria, matematyka) była w firmach ceniona najwyżej. Dziś za sprawą technologii w rodzaju ChatGPT priorytetem już nie jest, bo inteligentne narzędzia pozwalają pracownikom robić więcej i szybciej, jeśli są biegli w ich obsłudze – nawet gdy ich wiedza jest mniejsza.

Od ścisłej wiedzy i umiejętności technicznych dla pracodawców ważniejsze są dziś też umiejętności „ludzkie”: zdolność do współpracy w zespole, umiejętność zarządzania grupą ludzi, skuteczna komunikacja i elastyczność.

Pełny raport IBM znajdziesz TU.

Zdjęcie zajawka: rawpixel.com

Udostępnij:

Powiązane posty

Zostaw komentarz