Lakownica żółtawa to w zasadzie grzyb orientalny, ale można go znaleźć na gnijących drzewach liściastych. Skórka grzybni tego grzyba (Ganoderma lucidum) nadaje się do wytwarzania biodegradowalnej podstawy dla układu scalonego chipa. Udowodnił to zespół naukowców z Uniwersytetu Johannesa Kepplera z austriackiego Linz.
W artykule opublikowanym w czasopiśmie Science Advances grupa badaczy opisuje, jak dobrze chip funkcjonuje na takiej „bazie”, która ma jedną wielką zaletę: po zużyciu chipa nie jest trudno rozkładającym się odpadem.
– Nasze odkrycia mogą przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów elektronicznych i sprawić, że przemysł elektroniczny będzie bardziej przyjazny dla środowiska – napisali.
Obecnie zdecydowana większość układów scalonych chipów osadzana jest na podstawie z tworzywa sztucznego nienadającego się do recyklingu. Na świecie rocznie powstaje sto milionów ton elektrycznych śmieci.
Tymczasem podstawa wykonana ze skórki grzybni i trzymana z dala od światła i wilgoci zapewnia dobrą izolację, wytrzymuje duże różnice temperatur i jest elastyczna – wytrzymuje kilka tysięcy zgięć. Przy zmianie warunków na mniej korzystne dla siebie szybko się rozkłada.
Więcej informacji na temat przeprowadzonych badań można znaleźć TU
Zdjęcie zajawka: Ilya Filippov (domena publiczna CC-BY 4.0)/ grzyb lakownica żółtawa (Ganoderma lucidum)
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.