Ułoży kwiaty w wazonie, zapakuje prezent, podniesie igłę z podłogi, zapali świece. Opracowano robotyczne ramię, którego końcówka może chwytać wszystkie rodzaje obiektów, od bardzo drobnych lub cienkich, jak igły do akupunktury, po większe od siebie pudła. Nowy chwytak naśladuje sposób, w jaki słonie łapią przedmioty trąbą
Za nową technologię odpowiedzialni są badacze Instytutu Maszyn i Materiałów, wchodzącego w skład Południowokoreańskiego Instytutu Nauki i Technologii. Pracują nad pierwszą na świecie ręką robota, naśladującą trąbę słonia. Jest zdolna do chwytania najdrobniejszych przedmiotów.
Wszystkie ruchy chwytne wzorowane są na trąbie słonia. Robot naśladuje sposób, w jaki słonie podnoszą małe przedmioty, szczypiąc je czubkami swoich trąb lub przysysając się do większych przedmiotów.
Zespół badawczy pod kierownictwem dr Sung-Hyuk Songa, starszego pracownika naukowego na Wydziale Robotyki i Mechatroniki w KIMM AI Robot Research Division, opracował chwytak wykorzystujący miękką strukturę, rozciągliwą cienką zewnętrzną ściankę i przewody, które pozwalają chwytakowi zmieniać kształt.
Miękka struktura chwytaka posiada kilka mikrokanalików, które tworzą wewnątrz próżnię, co pomaga w przyczepieniu się do obiektu. Ponieważ każdy z tych mikrokanałów jest elastyczny, może modyfikować swój kształt, aby dopasować go do powierzchni, z którą się styka.
Dodatkowo dzięki przewodom wewnątrz miękkiej struktury chwytak może złożyć się na pół, co pozwala na użycie go jak chwytaka szponowego, szczypiącego i chwytnego. Gdy jest używany w ten sposób, rozciągliwa cienka ścianka znajdująca się na zewnątrz chwytaka owija się wokół i uszczelnia docelowy obiekt.
Opracowane do tej pory chwytaki typu ssącego mogą chwytać obiekty o różnych rozmiarach, ale mają problemy z chwytaniem bardzo cienkich obiektów, takich jak igły, lub tkanin czy gąbek, przez które może przenikać powietrze.
Chwytak KIMM potrafi temu zadaniu sprostać: poprzez jednoczesne zastosowanie mechanizmów chwytania naśladujących pazury i ssących złapie wszystko – od niewielkich igieł po obiekty 10 razy większe od niego.
Dzięki zaletom nowej technologii chwytak może wykonywać także bardziej skomplikowane zadania, jak zapakowanie lalki w pudełko prezentowe czy włożenie papierowej nakładki na tort. Chwytak jest też zdolny układać kwiaty, chwytając łodygi nawet tych o nietypowych kształtach.
Nowa technologia może mieć zastosowanie w wielu dziedzinach, ponieważ nie tylko jest w stanie skutecznie transportować obiekty o różnych rozmiarach, ale także chwytać i składać przedmioty bez użycia skomplikowanych urządzeń mechanicznych czy czujników.
Dr Chanhun Park, dyrektor działu badań nad robotami AI, wyjaśnił, że opracowane rozwiązania nie będą też zagrażały ludziom pracującym w pobliżu wykorzystujących je maszyn.
– Spodziewam się, że będzie to bardzo pomocne w rozwoju robotów usługowych w życiu codziennym i firmach produkujących różne przedmioty – przyznał wynalazca.
Zdjęcie zajawka: materiały prasowe The Korea Institute of Machinery and Materials (KIMM)
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.