SI jak energia jądrowa. Powstanie agencja?

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres poparł w poniedziałek propozycję niektórych dyrektorów zajmujących się sztuczną inteligencją, dotyczącą utworzenia międzynarodowego organu nadzorującego sztuczną inteligencję, takiego jak Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

Technologia generatywnej sztucznej inteligencji, która może tworzyć autorytatywną prozę z monitów tekstowych, stała się najszybciej rozwijającą się aplikacją wszechczasów. Sztuczna inteligencja stała się również przedmiotem obaw związanych z jej zdolnością do tworzenia realistycznie wyglądających fałszywych zdjęć i innych dezinformacji.

– Dzwonki alarmowe dotyczące najnowszej formy sztucznej inteligencji – twórczej AI – są ogłuszające. A najgłośniejsze są od twórców, którzy ją zaprojektowali – powiedział dziennikarzom Guterres. – Musimy poważnie potraktować te ostrzeżenia.

Zapowiedział, że do końca roku planuje rozpocząć prace nad organem doradczym wysokiego szczebla ds. sztucznej inteligencji, który będzie regularnie przeglądał ustalenia dotyczące zarządzania technologią i przedstawiał zalecenia dla ich zgodności z prawami człowieka, praworządnością i dobrem wspólnym.

– Byłbym przychylny pomysłowi, że moglibyśmy mieć agencję sztucznej inteligencji… inspirowaną tym, czym jest dziś międzynarodowa agencja energii atomowej – zapowiedział.

W jego opinii taki model może być „bardzo interesujący”, ale zauważył, że „mogą go stworzyć tylko państwa członkowskie, a nie Sekretariat Narodów Zjednoczonych”. MAEA z siedzibą w Wiedniu została utworzona w 1957 r. i promuje bezpieczne, pewne i pokojowe wykorzystanie technologii jądrowych, jednocześnie obserwując możliwe naruszenia Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT). Ma 176 państw członkowskich.

Twórca ChatGPT, firma OpenAI, stwierdziła w zeszłym miesiącu, że organ taki jak MAEA może nakładać ograniczenia na wdrażanie, sprawdzać zgodność ze standardami bezpieczeństwa i śledzić wykorzystanie mocy obliczeniowej.

Brytyjski premier Rishi Sunak również poparł ten pomysł i powiedział, że chce, aby Wielka Brytania była domem dla globalnych przepisów bezpieczeństwa AI. Wielka Brytania ma być gospodarzem szczytu jeszcze w tym roku na temat tego, w jaki sposób skoordynowane działania międzynarodowe mogą przeciwdziałać zagrożeniom związanym ze sztuczną inteligencją.

Tekst: materiały prasowe Reuters, zdjęcie zajawka: Pixabay

Udostępnij:

Powiązane posty

Zostaw komentarz